Kompleksan odnos hrvatskog predsjednika i premijera, Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića, obilježen godinama političkog rivalstva i netrpeljivosti, središnja je tema knjige ''Neprijatelji iz čista mira'' Tomislava Krasneca, koja razotkriva dublje motive i strateške igre iza njihovih javnih sukoba.
Knjiga je, nakon promocije u Sarajevu, večeras predstavljena u Mostaru, u organizaciji Hrvatskog kulturnog društva Napredak Glavna podružnica Mostar i Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače, gdje su promotori govorili o političkoj dinamici koju knjiga razotkriva, duboko analizirajući rivalstvo između dva hrvatska politička lidera, javlja Fena.
Autor Tomislav Krasnec, novinar s dvanaestogodišnjim iskustvom praćenja Europske unije i NATO-a iz Bruxellesa, na predstavljanju je podijelio proces nastanka ove političke analize te istaknuo ključne trenutke koji su oblikovali konačni sadržaj. Krasnec je započeo rad na knjizi u jesen prošle godine, motiviran željom da detaljno istraži odnos između Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića.
Kako je otkrio, proveo je višemjesečnu seriju intervjua s više od 50 sugovornika kako bi prikupio autentične informacije o karijerama i međusobnom odnosu dviju ključnih političkih figura.
- Dubinski sam ulazio u detalje, provjeravao informacije o njihovim karijerama, kako je njihov odnos nastao, što je tome kumovalo - izjavio je Krasnec, naglašavajući važnost razgovora s osobama koje su imale direktna iskustva s Milanovićem ili Plenkovićem, ili obojicom.
Rad na knjizi dodatno je intenziviran dolaskom parlamentarnih izbora u proljeće ove godine, kada je Milanović najavio mogućnost kandidature za premijera dok još obnaša funkciju predsjednika Republike. Ova najava, prema Krasnecovim riječima, učinila je knjigu "hitnijom i bitnijom".
Kako je Krasnec dugi niz godina pratio unutarnju politiku, a dvanaest godina proveo kao dopisnik iz Bruxellesa, to mu je omogućilo dublje razumijevanje političke dinamike. Iako je obojicu političara poznavao kroz novinarski rad, priznaje da je kroz intervjue sa sugovornicima otkrio mnoštvo novih detalja o njihovim sličnostima, razlikama i kompleksnoj dinamici rivalstva.
- Svi ti detalji, najzanimljiviji i najrelevantniji, nalaze se u knjizi - dodao je Krasnec, rekavši kako je knjiga, prvotno izdana u travnju, ponovno aktualna jer se približavaju predsjednički izbori na kojima Milanović ponovno ulazi u izbornu utrku.
Rivalstvo kao sredstvo očuvanja političke moći
Jedan od predstavljača knjige u Mostaru bio je i profesor na Sveučilištu u Mostaru dr. sc. Ilija Musa koji je istaknuo ključnu ulogu medija u suoblikovanju političkog okvira u kojem djeluju Zoran Milanović i Andrej Plenković.
Prema njegovim riječima, mediji nisu samo kanal za prijenos informacija, već i sukreatori percepcije političara i događaja. Krasnecova analiza, naglasio je Musa, pokazuje kako izbor tema, ton izvještavanja i način predstavljanja informacija mogu stvoriti potpuno različite slike istih političkih događaja.
- Mediji ne samo da prenose, već i oblikuju stvarnost – ističe profesor Musa, dodajući da knjiga nudi uvid u strategije i taktike koje se kriju iza javnog imidža političkih figura. Kaže kako Krasnecova analiza otkriva da rivalstvo Milanovića i Plenkovića, iako na prvi pogled djeluje destruktivno, može poslužiti kao snažno sredstvo za očuvanje političke moći.
Profesor Musa je naglasio da Krasnecova knjiga ne nudi gotove odgovore, već potiče na razmišljanje o ulozi medija u politici.
- Čitatelji su pozvani da sagledaju dublje motive iza političkih izjava i medijskih izvješća, jer stvarna politika se često 'igra u sjenama' – rekao je profesor Musa, zaključivši da knjiga "Neprijatelji iz čista mira" pruža jedinstvenu priliku za razumijevanje ne samo političkog života Hrvatske, već i uloge medija u oblikovanju javne percepcije.
Na bitnim funkcijama teško nalaze zajednički jezik
Novinar Željko Andrijanić istaknuo je kako je dolazak Tomislava Krasneca u Mostar veliko priznanje jer je riječ o jednom od najboljih političkih analitičara, stručnjaka za geopolitiku i vanjsku politiku. Naglasio je važnost njegove analize dvojice ključnih političkih lidera hrvatskog naroda – Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića.
Andrijanić je pohvalio Krasnecov pristup, istaknuvši kako je u svojoj knjizi "Neprijatelji iz čista mira" uspio secirati višegodišnje djelovanje Milanovića i Plenkovića te ući u samu srž njihovih sukoba.
- Krasnec je napravio pravi politički triler, secirajući genezu problema i netrpeljivosti koja očito traje već godinama - rekao je Andrijanić, dodavši da njih dvojica vuku svoje nesuglasice još od ranije, što se proteže kroz cijelu političku karijeru, te da sada na bitnim funkcijama teško nalaze zajednički jezik.
Ipak, Andrijanić je izrazio nadu kako će se u budućnosti pronaći zajednički jezik, jer to nije samo u interesu Hrvatske, već i Hrvata u BiH.