Blagdani su prošli, ali težina u želucu nije. A još se po kući povlače ogromne količine hrane. U rješavanju neugodnog osjećaja težine u želucu mogla bi vam pomoći fitoterapija – znanost koja se bavi biljnim pripravcima.
A koji su biljni čajevi najučinkovitiji protiv usporene probave i težine u želucu? Već pijenje tople vode pomaže vašem želucu da se brže isprazni. Ako tome dodamo neke biljke, garantitrano pobjeđujete, piše Ordinacija.hr.
Kako nastaje problem?
Kada jedete velike obroke, izlažete svoj gastrointestinalni sustav značajnom opterećenju, čineći probavni proces sporijim i napornijim. Ako se visokoenergetskim jelima koja slijede jedno za drugim na blagdanskim stolovima doda nula fizičke aktivnosti, vrijeme probave dodatno će se produžiti.
Talijanski stručnjak za fitoterapiju, Marco Biagi, preporučio je najbolje prirodne lijekove za probavljanje obroka, ispuhavanje trbuha i opuštanje prije spavanja.
Kako prenosi OK Salute, biljni čajevi pomoći će da lakše dišete u danima nakon blagdana.
Preporučam napitak od sladića ili čaj od korijena đumbira. To su dvije tvari koje pospješuju probavu, a ujedno štite od bilo kakve želučane upale, kaže Biagi.
Sladić i đumbir su, naime, među biljkama s jakim znanstvenim priznanjem (ostale su kamilica, kurkuma i paprena metvica). Postoji mnogo literature o njihovoj učinkovitosti. Osim što pomaže probavi i ima protuupalna svojstva, sladić je vrlo dobar i za naše zube. Đumbir pospješuje proces asimilacije proteina i ugljikohidrata, pomaže u borbi protiv mučnine i povraćanja.
Osjećaj težine i oticanje trbuha
Ako nakon obroka prođe sat ili više, a osjećaj težine još nije popustio, tada trebamo ostaviti po strani tvari koje pospješuju probavu, i posegnuti za deflatorima za trbuh.
Ako je problem gastro-abdominalna težina, najprikladniji izbor je svakako biljni čaj. U ovom slučaju su dobre karminativne biljke (pomažu eliminaciji plinova) kao što su komorač, kim, zeleni anis, korijander ili ružmarin. Potonji, osim svog tipičnog djelovanja ispuhivanja, također ima diuretičko i drenažno djelovanje zahvaljujući aktivnosti derivata kave koje sadrži, kaže Biagi.
Pojasnio je kako su tvari s najboljim ispuhivajućim djelovanjem, s fitoterapeutskog gledišta, one koje istovremeno sadrže eterično ulje i flavonoide, snažne antioksidanse korisne za osiguravanje optimalnog rada jetre, imunološkog sustava i mikrocirkulacije.
Protiv usporene probave i pomoć jetri
Infuz ili biljni čaj pripremljen od lišća artičoke izvrstan je za poticanje diureze i eliminaciju toksina. Ovo povrće odličan saveznik za ublažavanje posljediva blagdanskog prejedanja i vraćanje raznih organa u red.
Okus je vrlo gorak, ali korist je zagarantirana jer, osim probave, artičoka potiče i izlučivanje žuči, štiteći i pročišćavajući jetru. Kada središnji živčani sustav osjeti gorki stimulans, on djeluje i na oslobađanje klorovodične kiseline, dakle na funkciju probave, i na protok žuči, kaže Biagi.
Kako bi se olakšala probava, naglašava stručnjak, potrebno je pribjeći ne samo fitoterapijskoj tradiciji, već i biljnoj tradiciji gorčine. Biljne droge gorkog okusa, poput kore kina (chinchona) i korijena lincure (gentian), potiču izlučivanje želučanih sokova pojačavanjem želučane aktivnosti.
Dakle, odmah nakon obilnog obroka popijte malu čašu digestivnog likera na bazi jednog od ova dva ekstrakta.