Nova studija istraživača otkrila je kako pojedinačne vrećice čaja mogu otpustiti milijarde mikro- i nanoplastičnih čestica u svakom milimetru vode u koju se potope.
Poznato je kako je mikroplastika sveprisutna. Ulazi u ljudsko tkivo, drevne stijene i vodu u bocama. Ali, možda će vas neugodno iznenaditi koliko se tih sićušnih fragmenata može skrivati unutar jedne vrećice čaja. Nova studija istraživača s Autonomnog sveučilišta u Barceloni (UAB) u Španjolskoj otkrila je kako pojedinačne vrećice čaja mogu otpustiti milijarde mikro- i nanoplastičnih (MNPL) čestica u svakom milimetru vode u koju se potope.
Te se brojke mogu činiti iznenađujuće visokima, ali su u skladu s prethodnim istraživanjima koja su proučavala kombinaciju plastike i visoke temperature, kao što su posude za hranu koje se stavljaju u mikrovalnu pećnicu, piše Tportal.hr.
Ranije studije izazvale su zabrinutost oko količine i potencijalnog utjecaja sintetičkih čestica iz vrećica čaja na zdravlje. Tijekom ovog istraživanja istraživači su htjeli biti što temeljitiji, koristeći izbor vrećica čaja u ponudi u prodaji. Korištenje laserskih tehnika za mjerenje brzine i raspršenja svjetlosti dalo je vrlo točnu sliku kemijskih i fizičkih svojstava čestica otpuštenih iz vrećica čaja, prenosi Tportal.
Tri vrste vrećica na testu
Ispitane su tri vrste vrećica čaja. Oni izrađeni prvenstveno od polipropilena otpuštaju oko 1,2 milijarde čestica po mililitru, prosječne veličine 136,7 nanometara. Vrećice od celuloze ispuštaju u prosjeku 135 milijuna čestica po mililitru, veličine oko 244 nanometra. Najlon-6 vrećice čaja obično su otpuštale 8,18 milijuna čestica po mililitru, prosječne veličine 138,4 nanometara.
Istraživači su također testirali kako čestice MNPL-a stupaju u interakciju s ljudskim crijevnim stanicama, otkrivši da su u stanicama koje proizvode sluz razine apsorpcije dovoljne da plastika dođe do stanične jezgre. Korisno otkriće u smislu procjene utjecaja plastike na zdravlje.
Standardiziranje plastike
Razlike u interakciji mogu rezultirati specifičnim obrascima nakupljanja, profilima toksičnosti, imunološkim odgovorima i dugoročnim učincima na zdravlje kao što su genotoksičnost i karcinogenost. Istraživački tim poziva na standardiziranje uporabe plastike u pakiranju hrane kako bi se zaštitilo javno zdravlje. Iako ostaje puno pitanja o utjecajima, sve više dokaza pokazuje da sve veća prisutnost sitnih plastičnih čestica može ugroziti ekosustave i naše zdravlje.
Smatra se da mikroplastika i nanoplastika mogu ometati normalno funkcioniranje stanica i povećati vjerojatnost infekcija. Također smo vidjeli plastiku u crijevima povezanu sa stanjima poput upalne bolesti crijeva, piše Science Alert. Istraživanje je objavljeno u časopisu Chemosphere.