Ovi kućni lijekovi dokazano pomažu u smirivanju suhog kašlja

kašalj
Shutterstock
08.11.2024.
u 07:30

Suhi kašalj može biti uzrokovan gripom, običnom prehladom, astmom, izloženošću dimu cigareta itd. Kućni lijekovi poput meda, paprene metvice ili pročišćivača zraka mogu pomoći, ali kada je riječ o upornom kašlju najbolje je razgovarati s liječnikom.

Suhi kašalj naziva se i neproduktivan kašalj. Za razliku od produktivnog, mokrog kašlja, suhi kašalj ne može ukloniti sluz ili iritanse iz pluća ili nosnih prolaza. Suhi kašalj može biti vrlo neugodan i može se javiti i kod djece i kod odraslih. Postoji niz kliničkih tretmana kojima ih možete ublažiti, ali postoje i kućni lijekovi koji mogu biti jednako učinkoviti u mnogim slučajevima.

Međutim, kućni lijekovi za suhi kašalj nisu univerzalni i moguće je da ćete morati eksperimentirati s nekoliko prije nego što otkrijete koji vam odgovaraju, piše Ordinacija.hr.

Med

Za odrasle i djecu stariju od 1 godine, med se može koristiti za liječenje suhog kašlja tijekom dana i noći. Med ima antibakterijska svojstva i također može pomoći u oblaganju grla, ublažavajući iritaciju.

Jedna studija pokazala je da je med bio uspješniji od dekstrometorfana, sastojka za suzbijanje kašlja, u smanjenju mučnih napada noćnog kašlja kod djece.

Možete pokušati uzimati žličicu meda nekoliko puta dnevno ili ga dodati u čaj ili toplu vodu za piće. Kako biste izbjegli botulizam dojenčadi, rijetku komplikaciju koja se može pojaviti kod dojenčadi, nikada ne dajte med djetetu mlađem od 1 godine.

Kurkuma

Kurkuma sadrži kurkumin, spoj koji može imati protuupalna, antivirusna i antibakterijska svojstva. Također može biti korisna za nekoliko stanja, uključujući suhi kašalj.

Kurkumin se najbolje apsorbira u krvotok kada se uzima s crnim paprom. Možete dodati 1 žličicu kurkume i 1/8 žličice crnog papra u napitak, poput hladnog soka od naranče. Isto možete napraviti i u toplom čaju.

Kurkuma se u ajurvedskoj medicini stoljećima koristila za liječenje stanja gornjih dišnih putova, bronhitisa i astme.

Kurkumu možete nabaviti u obliku začina, kao i u obliku kapsule.

Đumbir

Đumbir ima antibakterijska i protuupalna svojstva. Također je dokazano da jača imunološki sustav i ublažava bol i nelagodu.

Od korijena đumbira možete napraviti i čaj od đumbira tako da oguljeni i izrezani korijen potopite u toplu vodu. Dodavanje meda može ga učiniti još korisnijim za suhi kašalj.

Također možete uzimati đumbir u obliku kapsula ili žvakati korijen đumbira kako biste ublažili suhi kašalj.

Korijen bijelog sljeza

Korijen bijelog sljeza je vrsta biljke. Koristi se u sirupu protiv kašlja i pastilama za umirenje suhog kašlja.

Istraživanje je pokazalo je da je to učinkovit tretman za umirivanje grla i smanjenje iritacije uzrokovane suhim kašljem.

Korijen bijelog sljeza također može imati antibakterijska svojstva.

Paprena metvica

Paprena metvica sadrži mentol koji pomaže otupjeti živčane završetke u grlu koji su nadraženi kašljem. To može olakšati bol i smanjiti želju za kašljem.

Otkriveno je da ima antibakterijska i antivirusna svojstva.

Postoji više načina uzimanja paprene metvice. To uključuje pijenje čaja od paprene metvice ili sisanje pastila od paprene metvice. Pokušajte piti čaj od paprene metvice neposredno prije spavanja kako biste ublažili noćni kašalj.

Eterično ulje paprene metvice možete koristiti i kao aromaterapijski tretman.

Masala chai čaj

Masala chai sadrži nekoliko antioksidativnih sastojaka, uključujući klinčiće i kardamom. Klinčići također mogu biti učinkoviti kao ekspektorans.

Chai čaj također sadrži cimet koji ima protuupalna svojstva.

Kapsaicin

Za kapsaicin, spoj koji se nalazi u čili papričicama, dokazano je da smanjuje kronični kašalj.

Dok se kapsaicin može uzimati kao kapsula, možete napraviti i čaj od ljutog kajenskog papra i tople vode.

Liječenje na bazi kapsaicina ne preporučuje se djeci.

Aromaterapija eukaliptusom

Eterično ulje eukaliptusa može pomoći u ublažavanju suhog kašlja djelujući kao dekongestiv. Pokušajte dodati eukaliptus u difuzor, raspršivač ili inhalator. Također možete dodati nekoliko kapi u vruću vodu u zdjelu i udisati paru.

Grgljanje slanom vodom

Grgljanje toplom slanom vodom pomoći će u ublažavanju nelagode i iritacije uzrokovane suhim kašljem. Slana voda također pomaže u ubijanju bakterija u ustima i grlu.

Da biste to učinili, otopite 1 čajnu žličicu kuhinjske soli u velikoj čaši tople vode. Zatim grgljajte nekoliko puta dnevno.

Ovaj lijek za suhi kašalj ne preporučuje se maloj djeci koja bi mogla progutati slanu vodu.

Ako se tijekom noći probudite s nadraženim grlom zbog kašlja, grgljajte slanu vodu odmah nakon pranja zuba kako biste utrnuli i umirili živčane završetke u grlu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije