Za boravka u Ateni, srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić je iznio nove ideje o normalizaciji odnosa s Kosovom koje sigurno neće naići na odobravanje u Prištini.
Kako javlja agencija Tanjug, Nikolić je izjavio kako se "život na Kosovu može srediti, tako da se zna koje su nadležnosti privremenih institucija Prištine, koja sve prava uživaju građani Kosova posebno Srbi u enklavama i na sjeveru Kosova gdje su u većini, i koje funkcije zadržava Republika Srbija kao država".
- Dakle, puno toga stoji pred nama, što se Srbije tiče, mi se možemo oko svega dogovoriti - rekao je Nikolić dodajući kako nije zabrinut zbog situacije na Kosovu te naveo da je "u okviru međunarodnog prava, povelje UN, Srbija država u čijem sastavu se nalazi Kosovo".
Nikolić je rekao i da je Srbija na putu rješavanja sudbine Kosova na najbolji način i da su ti pregovori neprekidni, podsjećajući kako na početak pregovora i jedna i druga strana dolaze sa striktnim zahtjevom.
- Albanci kažu "mi imamo neovisnu državu", mi kažemo da nikada nećemo priznati tu neovisnost. Ali to ne znači da ne možemo srediti život na Kosovu. Mi imamo uvjet za razgovor s Prištinom kako bi život svih ljudi na Kosovu bio bolji, među njima i Srba, naravno. I taj uvjet ćemo ispuniti. Premijer je već dva puta razgovarao sa predsjednikom privremene vlade Kosova - rekao je Nikolić.
Zajedničko upravljanje na dva granična prijelaza između Srbije i Kosova
Istovremeno, šef beogradskog tima za dijalog s Prištinom, Dejan Pavićević izjavio je da će na graničnim prijelazima Jarinje na sjevernom Kosovu i Merdare kod Kuršumlije biti provedena dva pilot projekta temeljem sporazuma o integriranom upravljanju graničnim prijelazima, doznaje agencija Beta.
- Formiranje prijelaza neće nalikovati granici niti je namjera da se zarad bilo kakvih interesa prave granice prema Kosovu, nego će to biti kontrolni punkt koji će omogućiti, u prvom redu nama, uspostavljanje jasne kontrole kako bi se lakše borili protiv kriminala i drugih stvari - pojasnio je Pavićević.
Na pitanje hoće li primjena sporazuma biti moguća na sjeveru Kosova, gdje se Srbi tome oštro protive, Pavićević je odgovorio kako potpuno razumije i suosjeća sa Srbima sa sjevera Kosova.
- Znam da je za njih to jako teško i mi ćemo s njima razgovarati i pokušat ćemo im objasniti cijelu situaciju i nadamo se da ćemo naići na razumijevanje i pozitivan stav o tome, jer ovo nije upereno protiv njih - rekao je Pavićević dodajući kako će Eulex imati izvršnu ulogu na svim graničnim prijelazima na kojima će biti primjenjivan koncept zajedničkog upravljanja jer" Beograd od početka inzistira na izvršnoj ulozi Eulexa".
O primjeni sporazuma o integriranim prijelazima koji tupa na snagu 10. prosinca, govorio je i kosovski ministar unutarnjih poslova Bajram Redžepi s tim da se njegovo tumačenje malo razlikuje o Pavičevićevog.
- Na početku će na prijelazima biti montažni objekti, dok će u kasnijoj fazi Europska komisija investirati da objekti za kontrolu putnika i robe budu na mjestu gdje će se nalaziti granica. Na tim prijelazima će se nalaziti pripadnici granične policije, carinici i fito sanitarni inspektori - rekao je Redžepi prištinskim medijima.
Provođenje pilot projekata najavljeno je na sastanku premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hashima Thacija u Bruxellesu.
>>'Kao predsjednik Srbije sigurno nikada neću govoriti u Prištini'
Preuzeto sa www.vecernji.hr
Zelje su jedno a stvarnost drugo.... Pa pitas li se ti vojvodo sta o tome misli druga strana,tocnije sta misle Kosovari... Naravno da te to ne interesira..... Na svu srecu vise niste sto ste bili pa Vas niko vise i ne sljivi.... Na kraju se zna da san ostaje uvijek samo san.