Kada znojenje noću postaje problem? Nisu uvijek krive vrućine

shutterstock
17.07.2024.
u 21:09

Noćno znojenje se može pojaviti zbog niza zdravstvenih problema, kao i zbog hormonalnih promjena

Ponekad se ljudi probude usred noći, preznojeni i zbunjeni što im se dogodilo. U slučaju da se sjećate noćne more vjerojatno znate što je uzrok preznojavanju, no ne, razloga može biti mnogo, a neki od njih su i zdravstvena stanja koja trebaju liječenje.

Tijekom noći se temperatura tijela se mijenja, a regulira ga autonomni živčani sustav.  Smatra se da se oko četiri ujutro temperatura kod nekih spušta i zatim naglo diže – što može biti uzrok noćnog znojenja, piše ordinacija.hr

Također, znojenje tijekom sna je normalna pojava kada je prostor, u kojem spavamo, iznimno topal ili se previše utoplimo.

Hormonalne promjene

Noćno znojenje može biti uzrokovano i hormonalnim promjenama, pa nije čudno ako se pojavljuje kod žena u menopauzi. Istraživanje provedeno 2004., a objavljeno u magazinu Annals of Family Medicine, uključivalo je 2767 odraslih osoba, a pokazalo je kako se čak 41 posto njih se susreo s noćnim znojenjem tijekom prethodnog mjeseca.

23% se preznojavalo samo tijekom spavanja, a u 18% posto osoba preznojavanje se pojavilo i tijekom dana. Najviše slučajeva preznojavanja pojavljivalo se kod osoba između 41 i 55 godina, i to kod žena. Osim toga, smatra se da se rizik od apneje, poremećaja spavanja, u početcima menopauze povećava i do 10 puta zbog gubitka estrogena i progestrona.

Apneja

Ako patite od apneje, nije čudno što dolazi do preznojavanja jer u tom slučaju imate poteškoća s disanjem. Ako se često budite s glavoboljama te sa suhim grlom i ako ste ostatak dana vrlo loše raspoloženi, najvjeroajtnije se radi o tome da na kratki period prestajete disati tijekom sna. 

Preznojavanje se može pojaviti i zbog konzumacije alkohola, pogotovo kod osoba koje inače imaju problema s hrkanjem i apnejom. Razlog tome je što alkohol opušta mišiće što pogoršava te probleme.

Zdravstvene tegobe 

  • Infekcije – najčešća infekcija čiji je simptom preznojavanje tijekom noći je tuberkuloza, bakterijska infekcija koja zahvaća pluća, a čiji su simptomi, osim noćnog znojenja, i umor, gubitak težine te krv prilokom iskašljavanja. Osim tuberkuloze, mogući su uzrok druge bakterijske infekcije, poput endokarditisa, odnosno infekcije endokarda i srčanih vulva.
  • Lijekovi – najčešći lijekovi koji uzrokuju noćno znojenje su antidepresivi, no pokazalo se i kako lijekovi za regulaciju hormona, kao i oni za smanjivanje šećera te aspirin mogu biti uzrok preznojavanja.
  • Hiptertireoza – odnosno poremećaj rada štitnjače, uz umor i gubitak na težini, također utječe na pojačano znojenje.
  • Idiopatska hiperhidroza – poremećaj kod kojeg se znojenje pojavljuje samo po sebi, odnosno nije simptom neke infekcije, neurološke ili krvožilne bolesti, a uzrokuje nekontrolirano i pojačano znojenje tijekom dana i noći. 
  • Hipoglikemija – jedan od simptoma hipoglikemije, odnosno niskog šećera u krvi, upravo je znojenje, a uz taj se simptom pojavljuje i vrtoglavica, zbunjenost i drhtavicu.
  • Hodgkinova bolest – odnosno rak limfi, čiji su simptomi, osim noćnog preznojavanja, i gubitak težine, umor te bezbolne otekline na područjima vrata, pazuha i prepona, kao što se može pojaviti i kašalj i zadihanost.

Svakako posjetite liječnika ako vam noćno znojenje ometa kvalitetan san i ako se preznojeni budite svaku noć. Pogotovo je važno da posjetite liječnika ako se pojave drugi simptomi, poput vrućice, neobjašnjivog gubitka kilograma ili drugih simptoma navedenih zdravstvenih stanja, piše ordinacija.hr

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije