Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je iznenada otputovao u Izrael po podršku Benjamina Netanyahua, traži načine kako da rudna bogatstva proda stranim kompanijama, a mediji u BiH spominju rudnik litija na području Majevice, nekoliko kilometara od Tuzle. Kako piše portal Klix.ba, zbog ugrožavanja života ljudi, građani Tuzle govore o "najvećem mirnodopskom napadu na Federaciju BiH". Prodajom rudnog bogatstva, smatraju neki analitičari, Dodik pokušava "politički opstati". S time u vezi, navodi se da je američki predsjednik Donald Trump u jednom intervjuu izrazio spremnost za suradnju oko eksploatacije rudnih resursa u Republici Srpskoj, gdje se, u njezinu istočnom dijelu, nalaze značajna ležišta litija, magnezija i drugih rijetkih minerala. Uz američke, spominju se i mađarske kompanije. Nakon sastanka sa zamjenikom mađarskog ministra vanjskih poslova i trgovine Dodik je najavio sveobuhvatni sporazum o suradnji dviju država oko rudarenja metala i ruda.
– Švicarski konzorcij proveo je istraživanja, nastavit ćemo suradnju i s tom korporacijom. Ali, ključna će biti suradnja Vlade RS i Mađarske. Energetski projekti koje su njemački financijaši otkazali, zbog svoje loše politike, bit će nastavljeni s Mađarskom – izjavio je Dodik koji ima odlične odnose s mađarskim liderom Viktorom Orbánom. Kako piše Klix.ba, taj švicarski konzorcij u završnoj je fazi dobivanja koncesije za eksploataciju litija na području Lopara, odnosno na lokalitetu Majevice.
Vijećnici u Gradskom vijeću Tuzle Mirnes Ajanović i Omer Berbić zatražili su raspravu o tome. – Kada bi se kopao litij, jasno je da bismo svi imali velike ekološke i životne posljedice. Vrlo je važno da Tuzla stane u obranu svoje države i vrijednosti, a Dodik ako želi kopati litij, to neka radi na svojih 300 dunuma zemljišta ili ispred kuće u Laktašima. Nama oko Tuzle to neće činiti – rekao je Berbić.
Tuzla administrativno ne pripada Republici Srpskoj, no građani se boje da će i oni osjetiti posljedice zbog zagađenja podzemnih voda i zemljišta. Rudnik litija pripada slivu rijeke Spreče koja protječe kroz Tuzlanski kanton i direktno utječe na vodne resurse, poljoprivredne površine i ekosisteme u široj regiji, tvrde Berbić i Ajanović. I dok se u Tuzli priprema otpor, Dodik je napustio RS i otputovao u Izrael na konferenciju o antisemitizmu u Jerusalemu. "Kao što se Izrael brani bez ispričavanja, tako i Republika Srpska brani svoje pravo na postojanje, odlučivanje i očuvanje zavjeta svojih predaka. Srbi i Židovi su narodi koje su pokušali potpuno istrijebiti, ali su preživjeli. Zato se razumijemo. I zato smo zajedno", objavio je Dodik na X-u. Za novinsku agenciju JNS, Dodik je danas rekao da su i on i premijer Netanyahu na meti.
Skup krajnjih desničara
"Ne zato što smo nešto pogriješili, već zato što nećemo pokleknuti. Kada vas ne mogu poraziti na izborima, pokušavaju vas ukloniti na drugi način", kazao je Dodik i dodao da neće odstupiti. "Samo narod ima pravo odlučivati tko ga vodi, ne strani suci i montirana suđenja", rekao je.
Osim Dodika, na dvodnevnu konferenciju u Jeruzalem došlo je puno političara iz Europe, a svi dolaze iz ekstremno desnih stranaka s, u najmanju ruku, spornom prošlošću u odnosu prema Židovima. Upravo zbog toga, kako piše švicarski Neue Zürcher Zeitung, mnoge židovske organizacije odlučile su bojkotirati ovaj događaj, koji organizira izraelski ministar za dijasporu Amichai Chikli. Među "odabranim društvom", pored bjegunca Dodika, nalaze se i Jordan Bardella iz francuskog Nacionalnog okupljanja, kao i političari iz španjolskog Voxa, mađarskog Fidesza, švedskih Demokrata te Stranke za slobodu nizozemskog ekstremnog desničara Geerta Wildersa. Antisemitizam je među ekstremnim desničarima sada zamijenila islamofobija, piše NZZ, čime su "zaslužili" poziv na konferenciju u Jeruzalemu.