Neki idu i korak dalje pa se odlučuju i na konzumaciju određenih lijekova koja također pripomažu kod mršavljenja. Primjerice, prošle je godine bila prava pomama za Ozempicom, lijekom koji je primarno namijenjen dijabetičarima, a ljudi su ga pomahnitalo počeli kupovati kako bi im pomogao kod mršavljenja,piše Zagreb.info
Međutim, rezulatti jedne nedavno objavljene studije su ukazali na jedinstvenu vrstu vlakana koja bi mogla revolucionirati način na koji pristupamo skidanju i kontroli kilograma. Naime, podaci istraživanja sugeriraju da beta-glukan ima slične efekte poput Ozempica.
Inače, vlakna su biljni dijelovi koje naš organizam nije u stanju probaviti, i kao takva nemaju hranjivu vrijednost. Ali itekako predstavljaju obvezan sastojak uravnotežene prehrane jer doprinose normalnom funkcioniranju probavnog sustava. Međutim, nisu sva vlakna jednako učinkovita, a ova je studija za cilj imala utvrditi koja su vlakna najkorisnija za mršavljenje i regulaciju glukoze u krvi.
Ova vrsta vlakna ima vrlo poželjna svojstva
Rezultati ove studije sugeriraju da se dobrobiti vlakana mogu podosta razlikovati. Istraživači ove studije su otkrili da jedna vrsta vlakna, pod nazivom, beta-glukan, koji se nalazi u namirnicama poput zobi i ječma, može pomoći u regulaciji šećera u krvi te doprinijeti gubitku težine kod miševa.
Ono po čemu se beta-glukan istaknuo u odnosu na druge vrste vlakna jest njegova sposobnost, da kroz 18 tjedana, smanji tjelesnu težinu kao i sadržaj masti. Druge vrste vlakana, uključujući pšenični dekstrin, pektin, rezistentnu škrob i celulozu, nisu polučili poboljšanja kod tjelesne težine i sadržaja masti.
Naime, istraživanje je pokazalo da je samo beta-glukan, povećao populaciju bakterije Ileibacteriuma, za koju su u prethodne studije pokazale da je povezana s gubitkom težine.
Zanimljiva otkrića
Neka ranija istraživanja su otkrila da su glodavci, koji su konzumirali ječmeno brašno bogato beta-glukanom, izgubili na težini, a ujedno povećali potrošnju energije unatoč tome što je nastavljen unos prehrane s visokim udjelom masti. Ovi podaci, dobiveni u ranijim istraživanjima, su u skladu s otkrićima najnovije studije. Naime, miševi koji su hranjeni beta-glukanom, su počeli gubiti na težini te se počeo smanjivati sadržaj masti i prije 10. tjedna istraživanja.
Nadalje, istraživači su otkrili da beta-glukan povećava razinu butirata u cekumu miševa. Butirat je metabolit koji nastaje iz bakterijske fermentacije vlakana, a koji potiče oslobađanje GLP-1. To je protein koji organizmu pomaže da oslobađa vlastiti inzulin te oponaša efekte određenih lijekova za dijabetes.