ZELENSKIJEVA IDEJA O ZAVRŠETKU RATA

'Dođu li slobodna područja pod NATO, moguće je zamrzavanje rata'

Volodomir Zelenski
01.12.2024.
u 19:58

Malo je vjerojatno da će Putin prihvatiti ovaj prijedlog – članstvo Ukrajine u NATO-u za njega bi predstavljalo priznanje poraza.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski otvorio je mogućnost zamrzavanja rata u Ukrajini, no pod jednim ključnim uvjetom — da slobodni dijelovi Ukrajine postanu pod zaštitom NATO saveza. U opsežnom intervjuu za britansku televiziju Sky News, Zelenski je naglasio da bi samo članstvo Ukrajine u NATO-u moglo pružiti potrebnu sigurnost za zaustavljanje najintenzivnijih sukoba. Prema njegovim riječima, članstvo Ukrajine u NATO-u podrazumijeva priznanje granica iz 1991. godine, uključujući i teritorije koji su trenutno pod ruskom okupacijom, poput Krima i pokrajina Donjeck, Luhansk, Herson i Zaporižje.

Zelenski je istaknuo kako bi u tom scenariju Ukrajina bila zaštićena od daljnjih ruskih napada, dok bi okupirani dijelovi zemlje mogli biti vraćeni diplomatskim putem, što bi značilo mogući povratak teritorijalne cjelovitosti kroz pregovore. Iako u Ukrajini dosad nisu razmatrali ovakav plan, Zelenski je rekao da bi NATO trebao ponuditi članstvo cijeloj Ukrajini, bez iznimaka, jer je pozivnica za članstvo nedjeljiva i ne može se odnositi samo na jedan dio zemlje, piše Vecernji.hr.

Zelenski i NATO kao jamac sigurnosti

Ukrajinski predsjednik jasno je stavio do znanja da bi takav prijedlog mogao spriječiti nove krvave sukobe, jer bi omogućio da Ukrajina i dalje opstane kao neovisna i sigurna država. Istovremeno, Zelenski je ukazao na rizik koji bi nosio prekid vatre bez odgovarajuće zaštite: "Takav dogovor bio bi preopasan za Ukrajinu. Samo članstvo u NATO-u može jamčiti da nas Rusija neće ponovno napasti", objasnio je Zelenski. Ovaj prijedlog stavlja NATO u ključnu poziciju zaštite Ukrajine, što se, prema njegovim riječima, ne može postići nikakvim drugim sporazumima.

Ukrajina je od početka rata odbijala bilo kakvu mogućnost ustupanja teritorija Rusiji u zamjenu za mir. Zelenski je stoga naglasio da je prijedlog o zamrzavanju rata važan korak prema okončanju sukoba, iako bi to značilo da dijelovi Ukrajine ostanu pod ruskom okupacijom. Prema njegovim riječima, Ukrajina bi bila u boljoj poziciji za povratak tih teritorija u budućnosti, jer bi članstvo u NATO-u omogućilo jaču obranu i bolju političku stabilnost, piše Vecernji.hr.

Ruski odgovor i Putinov stav

Iako je prijedlog Zelenskog razuman, malo je vjerojatno da će ga Rusija prihvatiti. Za Vladimira Putina, članstvo Ukrajine u NATO-u predstavlja priznanje poraza, a takav ishod za Kremlj bio bi neprihvaćen. Ruski predsjednik već je jasno stavio do znanja da su njegovi uvjeti za završetak rata priznavanje ruske okupacije Ukrajine i povlačenje Ukrajine iz NATO-a.

S obzirom na ove okolnosti, Zelenski je svjestan da će Putin odbiti bilo koji prijedlog koji uključuje prihvaćanje Ukrajine u NATO, ali, kako ističe, upravo taj odbijeni prijedlog može stvoriti dodatni pritisak na Kremlj, dok bi Ukrajina nastavila jačati svoju obranu pod zaštitom NATO-a.

Paralela s podjelom Njemačke

Zelenski je također usporedio trenutni prijedlog s povijesnim primjerom podjele Njemačke nakon Drugog svjetskog rata, kada je zapadni dio zemlje bio pod zaštitom NATO-a, dok je istočni dio bio pod sovjetskom okupacijom. Takav scenarij omogućio je stabilizaciju zapadnog dijela Njemačke, dok je istočni dio ostao pod sovjetskim utjecajem, bez da je Zapad priznao tu okupaciju. Prema Zelenskom, Ukrajina bi, u tom slučaju, ojačala pod zaštitom NATO-a, dok bi se povratak okupiranih teritorija mogao odgoditi na neodređeni rok.

Zaključak

Iako prijedlog Ukrajine o zamrzavanju rata i mogućnosti zaštite slobodnih dijelova zemlje pod okriljem NATO-a predstavlja novi pravac u politici Ukrajine, to nije rješenje koje bi zadovoljilo sve strane. Putin se vjerojatno neće složiti s bilo kojim prijedlogom koji uključuje članstvo Ukrajine u NATO-u, no Zelenski smatra da bi takav prijedlog mogao donijeti diplomatski pritisak na Kremlj. U konačnici, Ukrajina mora odabrati opciju koja će joj osigurati sigurnost i stabilnost u dugoročnom smislu, a NATO je za sada najsigurniji kišobran protiv daljnje agresije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije