U netipičnim vremenskim uvjetima, uz temperature veće od 35 stupnjeva, u čapljinskom vinogorju počela je berba vinskih sorti grožđa, piše Večernji list. Najveći ovdašnji vinogradar tvrtka Agroherc u berbu je krenula sa 120 berača, stalnih i sezonskih radnika. Berače smo oko podneva posjetili u Višićkoj kaseti gdje je zemljište jedva koji metar iznad razine mora. Bere se sorta vranac, urod je naizgled obilan, a berači u kratkom odmoru i upravo pristigloj bačvi vode traže priliku za predah.
Dobar urod grožđa
- Urod je dobar, grožđe slatko, samo je jako vruće - kazao je Ivica Mandić iz Šuškova koji s berbom grožđa ima iskustva. Brao je, kaže, i u Vrgorcu, dok Zejna Hajdarević iz Tasovčića naglašava: - Ove je godine odlično krenulo, grožđe je zdravo i ugledno, a vrijeme lijepo. Nije lako s vrućinom, ali ne može se sve sastaviti, dobro grožđe i vrijeme - kazala je Zejna Hajdarević iz Tasovčića, dok je Drago Jurić zadovoljan temperaturom upravo pristigle vode.
- Moraš nositi vodu sa sobom, dok završimo red, popijem cijelu bocu. Jest vrućina, ali je grožđe slatko. Volio bih da prije kiša završimo posao, ne volim kad propadne kao lani - tvrdi Drago kojeg dopunjava Milka Jurić: - Vruće je, ali je zato grožđe dobro. Ja radim ovdje petnaest godina, volim kad je urod dobar, znam da će onda biti novca i da će i berači brzo biti isplaćeni.
Većina berača od sunca se štiti svojevrsnim bijelim 'galabijama' oko glave. Međutim, ing. Davor Vegar, šef radne jedinice "Višići" u dubokim je čizmama, obilazi berače, radnike koji rade na pljevidbi rasadnika, berače jabuka... Pomišljamo kako pri tropskim temperaturama susreti sa zmijama skrivenim u travi znaju biti neugodni, međutim, ing. Vegar nam otkriva još jednu opasnost.
Odnos vlage i temperature
- Ovdje je do devet, deset sati ujutro rosa, kreneš u čizmama, a poslije ih nemaš kada skidati - objašnjava, a zatim prelazi na stručne teme vezane za berbu: - Ove godine uvjeti su bili dosta problematični, u početku, tako da su prošlogodišnji odnosi vlage i temperature pratili lozu uvjetujući njezino sporije kretanje. Mnogo pupova je zakazalo, međutim, oni koji su krenuli dali su dobar urod i kvalitetu. Sad nas je taj rod pritisnuo, moramo ga na vrijeme skidati, šećeri su povoljni pa se mogu očekivati i dobara vina. Vranac kojeg sada trgamo je sorta druge epohe dozrijevanja, njoj je termin konac kolovoza i početak rujna pa su ovo idealni uvjeti za početak berbe jer je loza zahvaljujući visokim ljetnim temperaturama stigla početni zaostatak - naglašava Vegar.
Na čapljinskom području u berbu je ušla i većina manjih vinogradara, beru se rane sorte, zatim slijede autohtone, žilavka, pa blatina i na kraju će na red koncem rujna i početkom listopada doći kasne sorte.