Na dan kada župa u Goraždu slavi svog zaštitnika, svetog Dominika, blagoslovljeni su temelji Crkve blaženih Drinskih mučenica, čija je izgradnja počela polovinom prošlog mjeseca.
Svečanu misu u kapeli Sv. Dominik predvodio je nadbiskup koadjutor vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini Tomo Vukšić, a uz molitvu na mjestu stradanja Drinskih mučenica, Vukšić je sa temelja crkve uputio važne poruke.
"Trebamo svi naučiti da je jedino gradnja u ljudskim životima, ako je na riječi božijoj, na zakonima božijim garant sreće na ovoj zemlji i garant buduće sreće na nebesima. Jedna poruka je da nikada više pod zagovorom Drinskih mučenica i po blagoslovu dragoga Boga se ne dogodi da ikome igdje i ikad bude nasilno oduzet život koji je najveći dar božiji kojeg se može uopće imati na ovoj zemlji. Neka po zagovoru istih Drinskih mučenica cijeli svijet i mi danas ovdje nauče poštivati dostojanstvo i čast žene jer Drinske mučenice i jesu kršćanske mučenice zato što su branile svoju čast, čast žene i svoj zavjet dat dragom Bogu", kazao je Vukšić.
Čitanju povelje koja je ugrađena u temelje crkve, prisustvovali su gradski i vjerski dužnosnici iz Goražda. Između ostalih vjernike katoličke vjere dočekali su i muftija goraždanski Remzija ef. Pitić, imam Dženan ef. Imamović, protojerej Mihajlo Andrić te gradonačelnik Goražda Ernest Imamović.
Pripremne radove za gradnju Crkve blaženh Drinskih mučenica u junu obavili su pripadnici Oružanih snaga BiH, a radovi na izgradnji objekta povjereni su goraždanskoj firmi “Markan”.
Planirano je da crkva bude ukrovljena s izgrađenim zvonikom do 15. prosinca ove godine, odnosno do blagdana Drinskih mučenica. Osigurana su sredstva za prvu fazu radova, a za potpun završetak projekta nedostaje još oko pola miliona konvertibilnih maraka. U goraždanskoj župi nadaju da će se sredstva prikupiti postepeno, uz razumijevanje svih koji žele podržati gradnju crkve koja je počela u godini kada se obilježava 80 godina od tragičnog stradanja Drinskih mučenica te 10 godina nakon njihove beatifikacije.
Kompleks budućeg svetišta, osim same crkve, uključuje muzej, spomen-sobu, prostrani trg i svratište, koji će biti izgrađeni u blizini postojeće zgrade kantonalnih institucija i stotinjak metara od mjesta stradanja Drinskih mučenica.
Sestre Berchmana Leidenix iz Austrije, Jula Ivanišević iz Hrvatske, Krizina Bojanc i Antonija Fabjan iz Slovenije te Hrvatica mađarskoga porijekla Marija Bernadeta Banja, obavljale su svoje dužnosti u samostanu Marijin dom na Palama.
Pet redovnica je oteto u decembru 1941. kada su u samostan upali četnici. Samostan su zapalili, a pet časnih sestara zarobili i poveli ih pješice prema Goraždu po velikoj hladnoći. Najstarija, 76-godišnja sestra Berchmana nije fizički mogla izdržati put pa su je ubili, dok su ostale četiri sestre zatvorili u kasarnu u Goraždu. Nakon što su vojnici provalili u njihovu sobu s namjerom da ih siluju one su skočile s prozora. Njihova tijela potom su bačena u rijeku Drinu. Spomen-obilježje Drinskim mučenicama, koje je Vatikan službeno proglasio blaženima, otvoreno je dan nakon njihove beatifikacije u sarajevskoj Zetri, 24. rujna 2011. godine. Od tada, mjesto njihovog stradanja u gradu na Drini pohode na stotine vjernika iz cijelog svijeta.