„Dani berbe grožđa - Brotnjo 2017.“

Brotnjaci se imaju čime ponositi i dičiti, pokazali su da znaju cijeniti svoju tradiciju i hrvatske običaje

19.09.2017.
u 09:00

Na više od tisući hektara plantažnih vinograda u Brotnju - najvećem vinogorju u Bosni i Hercegovini proteklih i ovih dana berba autohtonih vinskih sorti grožđa žilavke i blatine. Iako je zbog vremenskih nepogoda ovogodišnji urod grožđa dvostruko manji nego lani, kvaliteta grožđa je izuzetno dobra što jamči da će broćanski vinari u svojim podrumima zasigurno proizvesti vina vrhunske kakvoće, koja će završiti i na trpezama najizbirljivijih vinskih sladokusaca diljem Europe i svijeta.

Naime, Brotnjaci su po tradiciji vrlo iskusni vinogradari i vinari koji svoje višestoljetno iskustvo prerade grožđa i proizvodnje vina ljubomorno čuvaju i prenose na mlađe naraštaje.

Manifestacija za pamćenje

Unatoč tome što je grožđa manje, broćanski su vinogradari i vinari i ove godine pjesmom slaviti još jedna blagoslovljenu berbu. Svečano su obilježili 62. međunarodna manifestacija „Dani berbe grožđa - Brotnjo 2017.“, koja je bila jako dobro osmišljena.

Posebno veliko zanimanje više tisuća posjetitelja privukla je tradicionalna smotra folklora, pjesme i plesa te ostalih oblika izvornog pučkog stvaralaštva, na kojoj su se Brotnjacima predstavljali članovi kulturno umjetničkih društava iz BiH i Hrvatske. Dok su nastupali, Brotnjaci i njihovi gosti divili su se šarenilu narodnih nošnji i umijeću petnaestak folklornih skupina koji su da se na gotovo profesionalan način posjetiteljima predstavljali izvedbama tradicionalnih pjesama i plesova svoga kraja, za što su nagrađivani zasluženim pljesak. Spomenimo i nezaboravnu degustaciju broćanskih vina i domaćih delicija koja je priređena u prostranih šatora. I ovogodišnjom feštom Brotnjaci se mogu dičiti jer je pokazala da znaju cijeniti svoj nacionalni ponos, njegovati hrvatsku kulturnu baštinu i čuvati od zaborava drevne običaje, pjesme, plesove i ostale kulturne i tradicijske vrijednosti izvornog pučkog stvaralaštva svoga kraja. Stoga i ne čudi što je glavni pokrovitelj ovogodišnje manifestacije bila Vlada HNŽ. Mnogi poznati iz društvenog, političkog i kulturnog života BiH posjetili su ovogodišnju manifestaciju na koje je ona ostavila snažan utisak.

Ana Buljan (HKUD Čepin) o manifestaiciji je rekla: - Već dugo godina sudjelujemo na ovoj manifestaciji jer smo s HKUD-om Brotnjo potpisali povelju o bratimljenju. Svake godine nas pozitivno iznenadi organizacija koja je na visokoj razini i kako ovdje sve dobro funkcionira, ali i sve veći broj ljudi koji ovdje dolaze. Mi ovdje učimo jer naša manifestacija traje tek 17 godina.

Janja Prtskalo (Župa Gradnići): - Iako sam u godinama, srce me vuče pa svake godine dolazim na naše lijepe „Dane berbe grožđa“ kako bih vidjela i čula stare pjesme, plesove i običaje našeg i ostalih hrvatskih krajeva. Ovo mi je najdraža manifestacija u kojoj sam kao članica pjevačke skupine HKUD-a Brotnjo i sama dugo godina sudjelovala. I sada mi je drago zapjevati, a mogla bi pomalo u zaigrati.

Bosiljko Zrno (HKUD-a „Naši korijeni“ Žepče) : - Svaka čast i priznanje za tako dugotrajnu ustrajnost u svemu, svaka čast domaćinima na izvrsno osmišljenoj manifestaciji. Sve je prekrasno. Brotnjaci su naši dragi i rado viđeni gosti u Žepču, a i mi često dolazimo za Dane berbe grožđa u Brotnjo. Ovdje je sve odlično.

Franjo Marić (HKUD „Vrilo“ Š. Brijeg): - Mislim da su Dani berbe grožđa odlična manifestacija za promicanje i širenje kulturnih gospodarskih i turističkih vrijednosti i potencijala broćanskoga kraja u regiji i šire, a to uspješno čini i kroz nastupe KUD-ova.

Marta Radoš HKUD Ivan Ančić (Kongora): - Ranije smo na „Dane berbe grožđa“ dolazili više puta.. Sada smo ponovo ovdje nakon 12 godina. Ovogodišnja manifestacija za nas je pravi, doista jedinstven i veličanstven doživljaj. Sve nam je o0vdje jako lijepo i ako bude prilike opet ćemo doći . Svi su ovdje dragi i gostoljubivi ljudi. Hvala Brotnju.

Vjekoslav Bevanda: - Šezdeset i dvije godine postojanja ove manifestacije dovoljno vam govori sve. Znam da je ova vinogradarska godina bila jako teška i da smo stoga svi dužni pomoći vinogradarima i vinarima da pregurali ovu godinu kako bi im iduća godina bolja i kako bi manifestacija iduće godine bila još veselija.

Ljubo Bešlić : - Prije svega mislim da je ovo jedna lijepa tradicija koja traje već 62 godine i iz godine u godinu je sve bolja. Stoga je i dalje treba održavati i njegovati. Budući da su broćanska vina iz godine u godinu sve bolja i kvalitetnija te da se uspješno plasiraju na europskom i svjetskom tržištu, mislim da ova manifestacija u tradiciji Čitluka i Brotnja zaslužuje biti trajna te da na taj način promovira ovaj kraj, dobra vina i sve običaje koje ovaj kraj čuva i njeguje.

Vlado Šoljić: - Hercegovina je bogata samo treba drugima pokazati sve što ona ima. Ovo je doista vrhunska manifestacija i treba je nastaviti održavati. Ako Bog da, uvijek ću je podržavati i pomagati.

Borjana Krišto : - Što reći ? Teško naći riječi kojima bih mogla opisati jednu ovakvo dugu tradiciju, jednu ovakvu ljepotu gdje se čuvaju, ne samo tradicija i kultura, nego se razvija i gospodarstva. Zbog toga svaka čast svim ovim ljudima koji su dio ove manifestacije, a na poseban način općinskom načelniku Čitluka i svima koji se trude da uistinu ovu jednu kulturno-tradicijsku i gospodarstvenu manifestaciju održe na životu. Evo, vidimo da je svake godine sve sadržajnija, da ima puno gosta iz inozemstva, što potvrđuje da je u svakom smislu prešla okvire Hercegovine i Bosne i Hercegovine.

Stoga ću je, kao i do sada, u okviru mogućnosti uvijek i dalje pomagati, jer ovakve stvari moraju imati potporu.

Jedinstvena smotra folklora

Na ovogodišnjoj završnoj svečanosti na Broćanskom trgu održana je tradicionalna smotra folklora i ostalih oblika izvornog pučkog stvaralaštva, kojoj će okupiti više tisuća posjetitelja. Na smotri je svoja umijeća predstavILO 14 kulturno-umjetničkih društava s preko 400 članova iz Bi9H i RH. To su : HKUD „Brotnjo“ iz Čitluka, HKUD „Sv. Marko“ (Vionica), HKUDC „Didak“ (Gradnići), HKUD „Donji Ograđenici“ (D.V. Ograđenik), Muška klapa „Herceg“ (Čitluk), Ženska klapa „Bura“ (Gradnići), Broćanski bećari (Čitluk), KUD „Ivan Kapistran Adamović“ (Čepin), HKUD „Stolac“, HKUD „Vrila“ (Mostarski Gradac - S. Brijeg), HKUD „Naši korijeni“ (Žepče), HKUD „Fra Ivan Ančić“ (Kongora - Tomislavgrad), HKUD „Seljačka sloga“ (Trebižat), KUD „Župe Gospe Snježne“ (Vid), Ljubuške mažoretkinje, te gosti iznenađenja u zabavnom djelu programa nastupit će još Iko Pehar i klapa Kruševo te mladi pjevač iz Trebižata Dragan Bukmir s pjesmom  “Život s kamena bećara”, koju je napisao Brotnjak Jozo - Jokan Turudić. Na kraju „Završne večeri grožđa, vina i tradicije“ cjelovečernji koncert održali su koncert poznati Tamburaški sastav „Vranac“ iz Vinkovaca. Svi su se članovi kulturno-umjetničkih društava, folklornih, plesnih i pjevačkih skupina i pojedinaca te pjevača, humorista i zabavljači, izvođača gange i bećarca, diplara i guslača, izvođača kolanja, truse i tarabana i ostalih ljubitelja i poznavatelja izvornog pučkog stvaralaštva iz Bosne i Hercegovine, Dalmacije, Slavonije i drugih krajeva Brotnjacima i njihovim gostima predstavljati izvedbama drevnih običaja svojih krajeva.

Povodom obilježavanja tradicionalne 62. kulturno-gospodarstvene i turističke manifestacije „Dani berbe grožđa – Brotnjo 2017.“, koja je završena u nedjelju, objavljeno 13. izdanje promotivno-edukativne publikacije „Dani berbe grožđa“, koja je luksuzno opremljena i, kao sve dosadašnje, uglavnom posvećena početku „trganja“ vinskih sorti grožđa u Broćanskom vinogorju, najvećem u BiH. Temeljni cilj brošure, koja je prvi put objavljena 2005. godine, jest promoviranje te čitlučke manifestacije i broćanske tradicije proizvodnje grožđa i vina te pridonošenje svekolikom razvoju poljoprivrede i turizma na području općine Čitluk.

Uz pozdravnu riječi, čestitku i dobrodošlicu predsjednika Organizacijskog odbora Predraga Smoljana, te cjelovit četverodnevni program te manifestacije, u brošuri se mogu naći teme o prošlogodišnjoj manifestaciji, o vinogradarskoj 2017.godini, novostima na Vinskoj cesti Hercegovine, projektu razvoja ruralnog turizma u HNŽ, brendiranju Hercegovine kao vinske regija autohtonih vina žilavke i blastine, mogućnostima razvoja cikloturizma u Hercegovini, o povijesti ugostiteljstva u Brotnju, sljubljivanju vina is jelima, sortama maslina u Hercegovini, značajnim projektima u općini Čitluk, a predstavljena su i brojna vina broćanskih i hercegovačkih vinara koja će posjetitelji imati prigodu besplatno i u neograničenim količinama kušati na ovogodišnjim 62. „Danima berbe grožđa“ te drugi zanimljivi sadržaji.

„Trganje“ je radost za sve

Po tradicionalnom broćanskom običaju, i ove su godine mnogi Brotnjaci koji rade u inozemstvu, za „trganje“ došli u rodni kraj kako bi se sa svojom rodbinom i prijateljima radovali ipak skromnom urodu ali vrhunskoj kakvoći grožđa.

Dok ovih dana „trgači“ diljem Brotnja beru grožđe, a stariji i iskusniji vinogradari i vinari rade u podrumima pripremajući muljače, badnje i bačve za prihvat glasovitih vinskih sorti grožđa žilavke i blatine i njihovu preradu u istoimena vina vrhunske kakvoće, koja stoljećima uspješno pronose slavu i dično ime broćanskog kraja diljem svijeta. Ovih dana muljače danonoćno gnječe grožđe pa se Brotnjom širi i osjeća opojni i neodoljivi miris i okus mošta i mladog vina.

Unatoč ovogodišnjem nevremenu, vinogradari su na Danima berbe iskazali veliku radost i zadovoljstvo što su sa zajedno sa svojim prijateljima proslavili 62. „Dane berbe grožđa - Brotnjo 2017.“.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije