Predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović izrazio je zadovoljstvo odnosom sa SDP-om BiH i strankama probošnjačke "trojke" godinu i tri mjeseca nakon uspostave koalicije na federalnoj razini i izrazio očekivanje da će se njihova suradnja nastaviti. - Mislim da s te strane možemo biti zadovoljni načinom kako komuniciramo i surađujemo te kako tražimo rješenja za probleme koje nismo usuglasili. Poželio bih da nastavimo tako - rekao je Čović jučer u Posušju odgovarajući na novinarski upit o radu federalne vlasti. Nakon nasilnih prosvjeda koje su organizirali aktivisti Stranke demokratske akcije i Demokratske fronte u proljeće prošle godine uspostavljena je Vlada koju su prvi put u povijesti činili predstavnici vodeće hrvatske stranke HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. sa strankama probošnjačke "trojke", koju čine SDP BiH, Narod i pravda te Naša stranka, te niz manjih stranaka i neovisnih zastupnika.
Susret s Nikšićem
Čović je naveo kako je prošlotjedni susret s predsjednikom SDP-a BiH Nerminom Nikšićem bio potvrda dobrih i otvorenih odnosa. - Sastanak s predsjednikom SDP-a BiH i Vlade Federacije BiH bio je u jednom kontekstu kontinuiteta što radimo, što trebamo pripremiti. U međuvremenu vidjeli ste da je bila jedna telefonska sjednica Vlade upravo na temelju toga dogovora. Krajem kolovoza imat ćemo okupljanje svih nositelja vlasti u Federaciji BiH Zastupničkog doma, Doma naroda i Vlade Federacije BiH, gdje ćemo napraviti plan što raditi sljedeća tri, četiri mjeseca koja su pred nama. Očekujemo da će rujan biti nešto usporeniji zbog aktivnosti oko lokalnih izbora - dodao je Čović. Neke od aktualnih tema koje su u realizaciji je imenovanje Neovisnog policijskog odbora Parlamenta Federacije BiH te Upravnog odbora Radiotelevizije Federacije BiH. - Sve te teme već su na stolu. Raspisan je natječaj za Neovisni odbor i privodi se kraju, za Federalnu radioteleviziju raspisan je natječaj i sada treba odabrati one koji će voditi upravna tijela, menadžment. Jedno po jedno rješavamo, a preduvjet za odluke bile su izmjene zakona koje su donesene u Parlamentu Federacije BiH. Sada to treba kadrovirati - dodao je čelnik HDZ-a Bosne i Hercegovine. Politički zaokret u Federaciji BiH i suradnja vodeće nacionalne stranke Hrvata HDZ-a BiH bila je nezamisliva do prije godinu i pol s blokom koji sebe karakterizira probošnjačko-građanski orijentiranim. Pa ipak, HDZ BiH je na federalnoj i državnoj razini okončao gotovo trodesetljetnu suradnju nakon što je ta stranka otvoreno krenula s najavama eliminiranja Hrvata iz vlasti te potpunog pretvaranja Federacije BiH u bošnjačku nacionalnu državicu. SDA je sa satelitima poduzeo sve kako bi nametnuo svoju većinu u hrvatskome Klubu Doma naroda Federacije BiH kako bi mogao imenovati Vladu potpuno suprotnu interesima Hrvata u Bosni i Hercegovini. Iako je na kraju nedostajalo hrvatskih ruku u Domu naroda, svejedno je intervenirao visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt koji je spriječio mogućnost da se takvo što realizira. A što bi onda dovelo do kompletnog institucionalnog, političkog, ali i sigurnosnog kaosa u zemlji. HDZ Bosne i Hercegovine je uz blagoslov najutjecajnijih međunarodnih diplomata tada postigao dogovor o koaliciji na federalnoj, ali i državnoj razini, čiju okosnicu s bošnjačke strane čine stranke "trojke".
Stabilnost BiH
To je učinjeno kako bi se osigurala stabilna i funkcionalna vlast u Federaciji BiH. To je bio najbolji način da se prevladaju nacionalni i politički prijepori, političke blokade i osigura učinkovito donošenje odluka. Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da je ova odluka donesena u duhu političke odgovornosti i kompromisa. Smatraju da je važno prevladati stare nesuglasice i raditi zajedno za dobrobit svih građana. Za HDZ BiH suradnja sa Socijaldemokratskom partijom BiH i koalicijom "trojke", iako se činila kao pustolovina, bila je važan korak prema približavanju BiH europskim integracijama. Vjeruju da će zajednički rad sa SDP-om ubrzati reforme potrebne za članstvo u EU. Uz to, ne treba zanemariti ni važnost stabilnih hrvatsko-bošnjačkih odnosa u Federaciji BiH, koja je na izvjestan način barometar stanja u cijeloj zemlji. Dobri odnosi između Hrvata i Bošnjaka nužni su za političku stabilnost Federacije BiH. Ove dvije nacionalne zajednice čine značajan dio stanovništva Federacije i njihova suradnja ključna je za funkcionalnost vlasti. •