Iako podaci UNO-a BiH pokazuju da je za 6 mjeseci ove godine uvezeno za oko 3 mil. KM više cvijeća nego u istom razdoblju lani, iz cvjećarnica diljem RS-a poručuju da im ruže ne cvjetaju jer građani na njihova vrata mahom kucaju samo kada idu na pokope.
Prema podacima UNO-a, BiH je u prvom polugodištu ove godine uvezla oko 9,7 mil. kg cvijeća u vrijednosti većoj od 15,7 mil. KM, dok je lani u istom razdoblju iz inozemstva stiglo 8,7 milijuna kg u vrijednosti većoj od 12,7 mil. KM. Bez obzira na statistiku, cvjećari kažu da bilježe slabije poslovanje nego proteklih godina, zbog čega određene količine moraju i bacati.
U banjolučkoj cvjećarnici “Tamaris” rekli su da građani, kada idu na proslave, sve manje kupuju cvijeće za dar nego što je to bilo prije.
- Cvijeće ide u razdoblju kada su svadbe, ali, nažalost, najviše se prodaje za pokope. Robu moramo uvesti, a hoćemo li mi nju baciti ili prodati, pitanje je - rekli su u cvjećari.
Nije se jednom dogodilo, kažu, da uvezu 50 ruža, a da prodaju samo 30.
- To je roba koja ne može stajati, a moramo je u svakom trenutku imati u radnji. Došlo je takvo vrijeme da ne uzimamo ni četvrtinu robe koju smo nekada uzimali - rekli su u ovoj cvjećarnici dodajući da su svi cvjećari morali podići cijene jer je cvijeće, ali i ostali repromaterijal, poskupio za oko 50%. I u trebinjskoj cvjećarnici “Iris” potvrđuju da građani cvijeće kupuju uglavnom kada se dogodi smrtni slučaj.