Uspostava Distrikta Brčko kao posebne jedinice lokalne samouprave za tamošnje Hrvate pokazala se kao dobro rješenje jer im je omogućila povratak u grad i pristup institucijama te odgovarajuće sudjelovanje u vlasti uz zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, kaže u razgovoru za Večernji list dogradonačelnik Distrikta Brčko BiH Anto Domić koji je već godinama i najviše pozicionirani hrvatski dužnosnik u Distriktu. Na “američki projekt”, kako se Distrikt često naziva, mnogi su u vrijeme objave konačne arbitražne odluke gledali sa sumnjom. Međutim, unatoč povremenim krizama u funkcioniranju vlasti, Distrikt Brčko živi i razvija se u, čini se, mnogo boljim političkim i drugim okolnostima nego ostatak zemlje.
Kako danas politički i financijski funkcionira Distrikt Brčko s obzirom na to da se u domaćoj javnosti o toj administrativnoj jedinici i životu u njoj vrlo malo govori, pa i zna?
- Distrikt Brčko kao jedinica lokalne samouprave ima svoj poseban status unutar BiH. Uvažavajući našu multietničku strukturu i tri konstitutivna naroda, postoje i odgovarajući zaštitni mehanizmi, od Statuta i zakona, kako bi se mogli osigurati nacionalni interesi svakog od naroda. Sukladno tomu, formira se i parlamentarna većina i izvršna vlast te donose odluke o ključnim pitanjima. Jedno od tih pitanja je usvajanje proračuna koji se puni iz prihoda od neizravnih poreza, vlastitih poreza i prihoda koje ostvarujemo vlastitom djelatnošću. U ovom trenutku još je na snazi odluka arbitražnog suda o koeficijentu koji se dodjeljuje Brčkom, a to je 3,55 nakon odbitaka na državnoj razini i raspodjele između entiteta. Mi već desetak godina imamo i porez na nekretnine te neke druge poreze u svojoj nadležnosti i možemo ostvariti dovoljne prihode za funkcioniranje svih institucija Distrikta Brčko i za potrebe građana. Ono što nam je potrebno su drugačiji izvori financiranja za krupne kapitalne investicije.
Cijeli intervju čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH