BiH i Europska unija parafirale su jučer u Sarajevu prilagođeni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), što je temeljni preduvjet za nastavak europskog puta BiH. Sporazum su parafirali šef pregovaračkog tima BiH Hamdo Tinjak i voditelj Izaslanstva EU u BiH te posebni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark, piše Večernji list BiH.
Ublažavanje posljedica
- Mi ćemo sa svoje strane nastaviti raditi na ublažavanju bilo kakvih eventualnih negativnih posljedica koje bi netko od poljoprivrednika mogao imati - kazao je Wigemark najavljujući da bi prilagođeni sporazum mogao stupiti na snagu za oko pola godine, a da je njegov sastavni dio i prijelazno razdoblje u trajanju od tri godine. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao je da ovo doista jest važan trenutak za BiH, ne samo zbog parafiranja prilagođenog SSP-a, koliko je to bitno radi odblokiranja napretka BiH k članstvu u EU. - Mislim da je ovo jedan možda od najvažnijih trenutaka, vrlo bitan. Mislim da će tjedni i mjeseci pred nama to i pokazati jer je otklonjena jedna od važnih, ako ne i ključnih, prepreka, odnosno otvorenih pitanja koja će nam omogućiti da dobijemo kandidacijski status - kazao je Šarović. Vijeće za vanjske poslove EU-a jučer se sastalo, ali su neke druge teme izbile u prvi plan i aplikacija BiH nije bila na dnevnom redu sjednice. Miroslav Lajčak, šef diplomacije Slovačke, zemlje koja trenutačno predsjeda EU-om, tražit će od europskih ministara donošenje zaključka prema kojem će BiH u rujnu dobiti “zeleno svjetlo” za proces dobivanja kandidacijskog statusa. Na BiH je sada mnogo ozbiljnije i odgovornije krenuti u nastavak reformi kako bi do rujna riješila sva otvorena pitanja oko Mehanizma koordinacije, MMF-a, popisa... Sve to je u izravnoj ili neizravnoj vezi s europskim putom BiH. Cilj je do kraja iduće godine dobiti kandidacijski status.
Ispuniti ostale uvjete
- Građani BiH zaslužuju i očekuju to od nas, a mi konačno iz ovih nekoliko primjera koje smo imali u zadnje vrijeme moramo shvatiti da svoje unutarnje nesporazume ne smijemo prenositi na odnos koji gradimo s partnerima iz Europe i svijeta, izjavio je nakon dogovora o prilagodbi SSP-a, hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović. Njegov bošnjački kolega Bakir Izetbegović sada u prvi plan stavlja pitanje Mehanizma koordinacije, ali traži od vlasti RS-a da odustanu od zahtjeva da se traži konsenzus unutar svih pitanja koja bi trebala biti obuhvaćena Mehanizmom koordinacije.