“Proslijedi ovu poruku deset svojih prijatelja...”, “Ako me smatraš dobrim prijateljem, onda ćeš ovu poruku poslati...”, “Nešto čudesno će ti se danas dogoditi! Nešto lijepo će ti se dogoditi danas, nešto što si želio. Nemoj prekinuti lanac. Samo 24 riječi mogu učiniti čudo. Ova je molitva čudesna. Proslijedi je dvanaestorici svojih prijatelja. Blagoslov će stići u obliku novoga posla, doma, bračne sreće ili materijalne pomoći… Ne prekidaj i ne postavljaj pitanja. Je li Bog na prvom mjestu u tvom životu? Ako jest, zastani na trenutak i proslijedi je dvanaest osoba i prati što će se dogoditi”. Ovako najčešće završavaju najiritantnije poruke na koje se pokušava kombinacijom emocija i manipulacije utjecati za širenje određenih ideja te pred vjernika koji ne proslijedi poruku postaviti dvojbu je li onda on u sukobu s Bogom, piše Večernji list BiH.
Krivi trag
Nije rijetkost da se ovakve poruke pronađu čak i unutar ozbiljnijih vjerničkih krugova, kojima se pozivanjem na uzvišeni cilj ustvari širi isto ono u što su povjerovali Izraelci kada su, vraćajući se u Obećanu zemlju, u nedostatku vjere počeli štovati zlatno tele.
Ugledni svećenik i teolog don Damir Stojić, čiji nastupi rijetko koga ostavljaju ravnodušnim, nedavno je dobio upit od studentice koja je pitala imaju li smisla molitveni lanci. Studentica Anita objasnila je kako je u katedrali drugi put zaredom pronašla papirić s porukom: “Jedan zavjet Presvetom Srcu Isusovom! Neka Presveto Srce Isusovo bude u cijelome svijetu hvaljeno, slavljeno, ljubljeno i blagoslivljano danas i u sve vijeke vjekova. Amen. Izrecite ovu molitvu 6 puta dnevno tijekom 9 dana i ostavite jedan njezin prijepis u crkvi svakog dana. Vaše će molitve biti uslišane ma kako beznadno izgledale. Ovu molitvu preporučila je naša Gospa od Fatime”. Nakon toga je upitala i djelomično čak i ponudila odgovor kazavši kako “ne postoji magičan način ekspresnog ispunjavanja želja i molitava, tako da koliko god je ovo lijepo, nekako mi nema smisla. Ne znam ... budući je nađeno u crkvi, dobiva na važnosti. Jeste li se možda već susreli s time?”, upitala je studentica don Damira. A on je očekivano odgovorio na ovo pitanje, napose na zbunjujuću činjenicu da je nešto pronađeno u crkvi.
“To što je nešto pronađeno u crkvi ne znači da dobiva na važnosti. Bilo tko od posjetitelja crkve ima priliku ostaviti papir na klupi. Ne bih se čudio ni da je ovaj ostavila neka osoba u dobroj vjeri, ali on svojim sadržajem doista ne potiče vjeru nego je posve praznovjeran”, ističe don Damir i nastavlja kako je posve pogrešno molitvu shvaćati i predstavljati je drugima kao način “prisile”, odnosno automatskog ispunjavanja.
“Kršćanska molitva to zasigurno nije. Još problematičnija stvar je to što taj navodni zavjet sadrži i dio koji zahtijeva ostavljanje jednog prijepisa u crkvi, pa je tako jedan primjerak došao i do tebe. Vrlo je vjerojatno da se ljudi priklanjaju ovim savjetima iz straha ili iz želje za brzim ostvarenjem nečega za što su molili, ali ni strah ni nagrada ne smiju biti motivacija za naš odnos s Bogom. On se treba temeljiti prvenstveno na pouzdanju i ljubavi. Preporučio bih ti da ubuduće jednostavno baciš ovakve stvari i da ljudima koji se s njima susreću obrazložiš zašto su pogrešne”, napisao je don Damir.
Podloga za prijevare
Još su češće objave s pozivima da se nastave lanci sreće, a iza kojih se, uz praznovjerje, često krije i podloga za razne prijevare. Ponajprije se to odnosi na lančane poruke koje obećavaju brzu zaradu, a u svijetu računala i mobitela postoje i prijevare čijim je prosljeđivanjem moguće doći i do širenja virusa. I računalni stručnjaci upozoravaju kako je među rizičnijim ponašanjem na internetu i ono prosljeđivanja lanaca sreće koji obećavaju brzo bogaćenje, zatim tu su reklame preko kojih se mogu preuzeti virusi ili pak može doći do krađe identiteta te osobnih podataka. •