Većina nas čula je savjet koji zvuči kontradiktorno: preskakanjem doručka mogli biste se udebljati jer to usporava vaš metabolizam i tjera vas da tijekom dana jedete više.
Čini li vam se to kao besmislica, možda ste u pravu. Nema dokaza da preskakanje doručka dovodi do porasta tjelesne težine, stoji u novoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu British Medical Journal. Suprotno uvriježenom vjerovanju, istraživanje je pokazalo da ako ne jedete doručak to neće izazvati osjećaj pojačane gladi u poslijepodnevnim satima ili razliku u potrošnji energije, piše Zadovoljna.hr.
Znanstvenici sa sveučilišta Monash u Melbourneu analizirali su vezu doručka s promjenom tjelesne težine i dnevnim unosom energije. Poslužili su se podacima iz 13 kliničkih istraživanja provedenima u SAD-u i Velikoj Britaniji u posljednjih 28 godina.
Ustanovili su da je ukupan dnevni unos energije bio veći u ljudi koji su doručkovali nego kod onih koji nisu (u prosjeku 260 kalorija), bez obzira na to doručkuju li inače ili ne. Također su utvrdili da između jednih i drugih nema značajne razlike u aktivnosti metabolizma.
Iako redovito uzimanje doručka može imati druge važne učinke, treba biti oprezan kada se doručak savjetuje radi skidanja težine jer može imati posve drugačiji efekt, stoji u studiji.
No to ne znači da bismo se trebali "ubijati" u jajima i slanini - znanstvenici naime kažu da je kvaliteta starih istraživanja prilično loša, pa bi zaključke trebalo uzeti s oprezom.