Dragan Čović danas preuzima predsjedanje Predsjedništvom BiH. Idućih osam mjeseci bit će na čelu države u kojoj je mnogo neriješenih problema, započetih procesa... U intervjuu za "Večernji list" govori o prvim koracima koje namjerava poduzeti, reformama, suradnji sa susjedima, Europskom unijom, događanjima u Srebrenici, reakcijom Vučića nakon napada, reakcijom Predsjedništva...
Večernji list: Preuzimate predsjedanje Predsjedništvom BiH. Koji su prvi koraci koje kanite poduzeti kao predsjedatelj?
D.Čović: Čini mi se da smo napravili dobar uvod jer upravo dolazim iz Bruxellesa gdje sam s visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Federicom Mogherini i povjerenikom EU za susjedstvo i pregovore o proširenju Johannesom Hahnom razgovarao o svim temama koje su na stolu, o kojima se raspravlja i koje opterećuju BiH na euroatlantskom putu, a s druge strane i kada su u pitanju ekonomske i socijalne reforme, ali i ono što moramo učiniti na reorganizaciji BiH. Evidentno je da ovako organizirani nećemo moći provesti ni jedan od ciljeva koje smo pred sobom postavili.
Večernji list: Iako nova EU inicijativa inzistira na ekonomskim reformama, izmjenama Ustava i Izbornog zakona BiH, kao temelj za bilo kakav napredak u BiH, ostaju otvorena pitanja. Je li izgledno da se paralelno s ekonomskim vode i razgovori o tim reformama?
D. Čović: Neće moći drugačije. U zabludi su svi oni koji misle da se BiH može napraviti drugačije nego što je zajednica ustavno tri konstitutivna naroda i svih onih koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici tih naroda. Reorganiziranje države možda možemo ostaviti za sljedeću godinu kao prioritet koji može ostati iza ove europske priče. Međutim, neka mi netko objasni kako misli provesti socijalno-ekonomske reforme s ovako organiziranom državom. To je nemoguća misija. Trebamo naglasak staviti na euroatlantske reforme, ali paralelno s tim otvoriti priču oko programskih reformi, jer bez toga nema komunikacije s financijskim svijetom koji vam želi pomoći. I treće, istodobno raditi na Izbornom zakonu koji se mora donijeti u ovoj godini, a već kroz njega definiramo okvire ustavne reorganizacije BiH. Ako bi se išlo tim tempom, ne vidim razloga da već iduće godine ozbiljno ne razgovaramo o reorganizaciji države.
Kompletan intervju čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...