Duhan je više od dva stoljeća bio dominantna poljoprivredna kultura u BiH, posebno na jugu naše zemlje. Međutim, kako u Hercegovini nema otkupnih stanica, proizvođači duhana snalaze se na razne načine, neki uzgajaju duhan za vlastite potrebe, a nešto se proda i u sivoj zoni, piše N1. Zatvaranjem duhanske stanica u Stocu, Hercegovina je ostala bez službenog mjesta za zakoniti otkup duhana. I to treba mijenjati.
Rub isplativosti
Mnogi u Hercegovini okrenuli bi se proizvodnji duhana i lijepo zarađivali, a država bi profitirala na posredan način ukoliko bi se odredila otkupna cijena koja bi jamčila profitabilnost i ako bi se pokrenula otkupna mjesta, smatraju proizvođači duhana, koji ne žele da se na njih gleda kao na krijumčare i švercere. “Posadio sam šest tisuća strukova duhana, ali je problem s otkupom jer na našim krajevima nema otkupnih stanica, ulaganja nisu velika, ali ovako kad nema otkupnih stanica, na rubu je isplativosti. Ako se pojave te otkupne stanice, mislim da će zaživjeti duhan ponovno kao što je bilo prije 50 godina”, kaže jedan od uzgajivača. Međutim, sve više Hercegovaca odlučuje se na uzgoj duhana, no pitanje je ima li prosperiteta i budućnosti u njegovom uzgoju. Do odgovora na ovo pitanje pokušalo se doći na znanstveno-stručnoj konferenciji pod nazivom “Duhan u BiH - jučer, danas, sutra”. “Mislim da duhan treba vratiti u potpuno legalnu proizvodnju, jer 80 posto domaćinstava je od toga živjelo. U konačnici, mnogi od nas su se školovali zahvaljujući duhanu jer nije bilo drugog izlaza. Procjenjujem da ga treba vratiti, malo modernizirati i ocjenjujem da bi se oko pet tisuća domaćinstava vratilo na proizvodnju duhana, ne bi trebali ići kopati jarke po Austriji i Njemačkoj”, tvrdi profesor i akademik Jakov Pehar.
S obzirom na to da je duhan uvijek bio, ostao i bit će pitanje monopola, pitanje države, bit će potreban sinergijski odnos s vlasti u BiH kako bi revitalizirali hercegovački tip duhana, smatra direktor Federalnog agromediteranskog zavoda Marko Ivanković.
Donošenje zakona
Unatoč nepostojanju ugašenih otkupnih duhanskih stanica, proizvođači ne planiraju odustati, naprotiv, sljedećih godina, kažu, sadit će još više duhana i inzistirati na donošenju zakona kojim bi se njegova proizvodnja u Hercegovini legalizirala.