Vijeće ministara BiH prošle godine donijelo je niz pravilnika radi, kako su objasnili, sustavnog uređenja i ostvarivanja proračunskih ušteda. Tako se procjenjuje da bi država promjenom načina odlučivanja oko nabava i načina korištenja službenih vozila u institucijama, službenih telefona i reprezentacije mogla uštedjeti oko 2,7 milijuna maraka. Novim pravilnikom o korištenju telefona ukinuto je pravo na korištenje službenog mobilnog telefona određenim kategorijama službenika u državnim institucijama Bosne i Hercegovine, ali ne i tajnicama i vozačima ministara i ravnatelja institucija. Pravilnik je stupio na snagu početkom godine, a donesen je na prijedlog odlazećeg ministra financija i riznice BiH Nikole Špirića. Ruku na srce, u trenutačnim gospodarskim okolnostima krajnje je upitno bi li itko trebao imati pravo na korištenje službenog mobitela. No, plaćeni računi za mobitele su, kako doznajemo, ukinuti i osobama koje obavljaju poslove odnosa s javnošću, a prije svih, s medijima. Od sada račune plaćaju sami za obavljanje državnog posla.
“Banana-država”
S obzirom na prirodu posla, glasnogovornici institucija su posljednji na popisu kojima bi se ovo pravo trebalo uskratiti, jer zapravo predstavljaju sponu između institucija i javnosti, a veliki broj njih dostupan je, ponajviše medijima izvan redovitog i plaćenog radnog vremena, svih sedam dana u tjednu. Ovakav pristup prema ljudima čiji je posao polaganje računa javnosti o radu institucija pokazuje da vlasti u Bosni i Hercegovini zapravo i ne žele da građani ove zemlje znaju što oni uopće rade. Za razliku od razvijenih europskih zemalja, gdje je dužnost odnosa s javnošću u samom upravljačkom vrhu institucija, te ima značajnu ulogu u donošenju i provedbi svih odluka koje imaju utjecaj na javnost, Bosna i Hercegovina u još jednom segmentu pokazuje kako je s pravom mnogi smatraju “banana-državom”.
Najviše Predsjedništvu
Inače, najveći iznos za troškove mobilnog telefona u visini od 500 KM mjesečno odobren je članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine i ministrima u Vijeću ministara BiH. Po 200 KM plaćenog mobilnog telefona mjesečno imaju zamjenici ministara, generalni revizor i zamjenici generalnog revizora, rukovoditelji institucija BiH, članovi kolegijalnog tijela koje rukovodi institucijom BiH, predsjednik Ustavnog suda BiH, predsjednik Suda BiH i glavni tužitelj Tužiteljstva BiH, a po 150 KM tajnici ministarstava, dok se već spomenutim tajnicama i vozačima plaćaju troškovi mobilnog telefona u iznosu od 30 KM.