Zahvaljujući blokadi Komosa koji je blokirao vozilima putove na deponiju Uborak, čitava Hercegovina se počinje gušiti u otpadu.
Komunalna poduzeća iz Širokog, Gruda, Ljubuškog te Parkova iz Mostara traže alternative za zbrinjavanje više tisuća tona otpada i prevladavanje trenutne situacije. Otpad se zbrinjava po bivšim šljunčarama u Bijelom polju te Bišće polju, kao i čitlučkom odlagalištu gdje mostarski Parkovi preko privatnih poduzeća deponiraju stotine tona komunalnog otpada iz Mostara. Neslužbeno se doznaje kako se otpad iz Mostara trenutno deponira u čitlučkoj boksitnoj jami.
Zapadnohercegovački otpad se deponira u Posušju ili završava u Bosni. - Nevjerojatno je da se jedno poduzeće može bez blagoslova stranke koja je postavila rukovodeći kadar poduzeća usuditi provesti blokadu čitave regije. Postavljaju se i pitanja zašto Komos nije već prije nekoliko godina otišao u stečaj iako je imao preduvjete za to i tko iz mostarskih stranaka stoji iza ovih planiranih nereda i stvaranja kaosa u regiji - kažu nam naši sugovornici.
Dovođenjem više od 200.000 građana Hercegovina u stanje mogućih epidemija i zaraza te odlažući otpad na divljim deponijima tužiteljstvo treba povući odlučne mjere i korake za kažnjavanjem tih istih osoba. Ne zaboravimo i platformaško Federalno ministarstvo okoliša koje stvaranjem regionalnih odlagališta daje veliku moć u ruke neodgovornih pojedinaca.
I ova strategija zajedno s pravilnicima za elektronski i ambalažnim otpadom iz Ministarstva okoliša se pokazala katastrofalna. Rješenje kraja blokade deponija Uborak se ne nazire, a Grad Mostar i Hercegovina tonu u otpadu.