Nakon 12 godina izbori

Iako lokalni, mostarski su izbori i nacionalno pitanje za Hrvate

15.12.2020.
u 16:49

Građani Mostara u nedjelju će nakon 12 godina ponovno birati lokalnu vlast, a iako su mnogi očekivali predizbornu kampanju obilježenu incidentima i tenzijama, ona do sada protječe vrlo demokratski i mirno. Ako tako ostane do kraja, Mostar će još jednom potvrditi da nije “grad slučaj”, kako ga mnogi (zlo)namjerno nazivaju, piše Večernji list BiH. 

Razvoj grada

Činjenica je da Mostar ima teško ratno nasljeđe, ali i da je jedina istinska multietnička sredina u daytonskoj Bosni i Hercegovini. Zbog toga je izlazak na izbore u Mostaru i nacionalno, a ne samo važno pitanje kada je riječ o infrastrukturnom, komunalnom i svakom drugom razvoju grada.

Šarenilo kandidacijskih lista i aktivnosti na terenu pokazuju da su svi politički subjekti itekako ozbiljno shvatili izborni proces. To što su izborna pravila komplicirana i što su kreirana tako da onemogućavaju dominaciju jednog naroda nad ostalima ne umanjuje ipak značaj tog aspekta. Uostalom, na mostarskim izborima probošnjačke stranke izlaze u dvjema velikim koalicijama koje se međusobno nadmeću za birače, ali neslužbeno i surađuju kako bi porazile “zajedničkog protivnika”, a to je, valjda, HDZ BiH kao vodeća hrvatska nacionalna stranka. U tom smislu treba promatrati informacije o odustajanju pojedinih kandidata u nekim izbornim jedinicama kako bi se spriječilo “rasipanje glasova”. S druge strane, vidljiva je i aktivnost Islamske zajednice BiH na animiranju bošnjačkih birača za izlazak na birališta i njihovo usmjeravanje ka koaliciji koju predvodi SDA. Na agitiranje u džamijama požalio se javno čelnik Platforme za progres Mirsad Hadžikadić, čija stranka samostalno nastupa na izborima u Mostaru.

Izađite na izbore

Bošnjačke stranke i udruge angažirale su se itekako i na prijavi birača iz inozemstva, a cilj je, očito, u ukupnom zbroju glasova dobiti dovoljno vijećnika za izbor bošnjačkog kandidata za gradonačelnika. Hrvatske stranke, pak, ne idu s jedinstvenim listama, ali to ne znači da ovi izbori za Hrvate Mostara i cijele Bosne i Hercegovine nisu važni. Naprotiv, Mostar za Hrvate u BiH ima poseban značaj jer je njihovo kulturno, društveno, akademsko, pa i političko središte. O njihovoj izlaznosti ovisi koliko će se hrvatski glas u Mostaru čuti i značiti. Samo visoka izlaznost u nedjelju jamči odgovarajuću reprezentativnost u budućoj gradskoj vlasti.

Da ovi izbori, osim lokalnog, imaju i važan nacionalni značaj za sve, potvrđuje i prvi ozbiljni nastup srpskih stranaka na mostarskim lokalnim izborima. Koalicija koju predvode SNSD i SDS računa na mjesta u gradskom parlamentu rezervirana za Srbe.

Izbori u Mostaru izazivaju i pozornost međunarodne zajednice, čiji predstavnici također pozivaju sve koji imaju to pravo da u nedjelju iziđu na birališta. Posebni predstavnik Europske unije u BiH, voditelj Izaslanstva EU-a u Sarajevu Johann Sattler pozvao je Mostarce da izađu na lokalne izbore nazvavši to prigodom za novi početak.

- Nemojte podcjenjivati moć svog glasa. Izađite na izbore i glasajte. Imamo priliku okrenuti novu stranicu, otvoriti novo poglavlje kako bi se u cijelosti iskoristili potencijali koji su dostupni, da imamo Gradsku upravu koja je profesionalna, koja će raditi na cijelom nizu pitanja, uključujući ona kao što su okoliš, tretman otpadnih voda i brojna druga pitanja - kazao je Sattler dodajući kako je važno da se izborima odazove što veći broj ljudi.

Poziv Mostarcima da izađu na izbore uputili su proteklih tjedana i brojni dužnosnici Republike Hrvatske koji su posjetili grad na Neretvi. •

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije