Povezivanje i razmjena

Iseljenici otvaraju nova radna mjesta u BiH, ulažu milijune u nove proizvodne pogone

27.04.2021.
u 12:21

Marinko Marić, vlasnik kompanije Marić projekti, iz Žepča, jedan je od poduzetnika koji je nakon godina rada u Njemačkoj odlučio uložiti svoj novac i pokrenuti kompaniju u rodnom kraju te danas služi kao primjer mnogima, dok njegova tvrtka, koja se bavi proizvodnjom PVC i aluminijskih otvora, pokazuje kako je moguće, ako postoje vizija i volja, ali i spremnost lokalne zajednice za pomoć, uspješno investirati u matičnu sredinu. Nešto sjevernije, u općini Lopare, također se mogu pohvaliti dobrom suradnjom s iseljeništvom u realizaciji projekata ostvarenih kroz USAID-ov projekt “Diaspora Invest”. Mostar je pak već niz godina domaćin vrhunskog događaja koji povezuje iseljeništvo i domovinu. Riječ je o konferenciji “Connecto”. Iza njega stoji Tehnološki park INTERA koji je prošle godine organizirao konferenciju “Connecto 2020.”, prvi međunarodni online B2B događaj u Bosni i Hercegovini! Vedran Šimunović, ravnatelj Tehnološkoga parka INTERA, potvrdio je za Večernji list kako će se Connecto ove godine održati u hibridnoj formi i trajat će od 27. do 29. srpnja.

Sinergija

A sam događaj vodit će se mišlju kako povezati iseljeništvo i zemlju podrijetla na hvalevrijednim projektima u matičnoj državi, uložiti kapital i svježe poslovne ideje sa Zapada u BiH te u konačnici dati svoj doprinos oporavku lokalne zajednice.

To je put kojim su mnogi bosanskohercegovački iseljenici do sada pokazali kako se voli rodni kraj te kako mu na najbolji način pomoći. Brojni primjeri, od Orašja na sjeveru do Neuma na jugu, svjedoče kolika je važnost uspostavljanja intenzivne komunikacije između iseljeništva i domovine u cilju produbljivanja suradnje te ostvarenja sinergijskoga djelovanja kako bi se unutar Bosne i Hercegovine otvarala nova radna mjesta. Upravo je vrijeme pandemije pokazalo kolika je vrijednost toga procesa jer se, unatoč značajnom smanjenju fizičkih dolazaka predstavnika iseljeništva u BiH, kao i smanjenju doznaka, nastavilo izravno investiranje. Primjerice, iz USAID-ova projekta “Diaspora Invest” potvrdili su kako su kroz grant program i tehničku potporu već pomogli više od 130 kompanija diljem zemlje, a zanimanje nije opalo ni u 2020. godini. Tako njihovo istraživanje pokazuje kako je većina kompanija zadržala isti broj zaposlenih kao u 2019. godini, a veliki broj zadržao je i razinu ulaganja.

Vratimo se priči s početka teksta. Marić, vlasnik kompanije Marić projekti, usporedio je način rada u Njemačkoj i BiH te je kazao kako želi vjerovati da svojim radnicima prenosi dobre prakse. Kompanija Marić projekti surađivala je s USAID-ovim projektom “Diaspora Invest” koji je pomogao u nabavi stroja za rezanje profila, a samo ulaganje prepoznato je i kao jedna od najznačajnijih investicija iseljeništva u ovom dijelu zemlje.

Ohrabrivanje

Lokalna zajednica u Žepču ohrabruje investicije bh. dijaspore, pa se u posljednjih nekoliko godina pojavilo više primjera uspješne realizacije ulaganja povratnika iz inozemstva. Njihove priče šalju važnu poruku kako se vrijednim radom i upornošću može razviti uspješan biznis u BiH. Općina Lopare, kao što smo naveli, također je jedan od odličnih primjera ulaganja. Portal Diaspora Invest prenosio je nekoliko primjera s terena te općine, a jedan od njih je kompanija Đokić metal, osnovana krajem 2014. godine. Danas ima 17 radnika te radi većinom za izvoz u Švicarsku. Vlasnik Radislav Đokić povezuje kompaniju s međunarodnim tržištem. Prepoznatljivi su po proizvodnji ograda, a šire svoj asortiman. Iz Mostara nam također dolazi jedna odlična priča. Nekada na ljeto prošle godine portal Diaspora Invest objavio je reportažu o kompaniji Ekon ImmoGroup, a čiji je mladi tim razvio cijeli sustav za proizvodnju montažnih objekata zahvaljujući dobrim poslovnim vezama sa švicarskim tržištem. Jasmin Sinanović, prokurist u poduzeću, jedna je od ključnih osoba iza ovog poslovnog pothvata, a on, kao i Haris Hotić, vlasnik kompanije i član bh. dijaspore u Švicarskoj, pripadaju novoj generaciji poduzetnika. Primjera je diljem BiH mnogo, a svi oni dokaz su kako se suradnjom i dobrom komunikacijom može doći do rezultata od kojeg će koristi imati šira društvena zajednica.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije