Svaki obilazak Kostrča, jednog od najmanjih sela Grada Orašja, s oko 800 žitelja, daje nam brojne povode zbog kojih rado progovaramo o njegovim posebnostima, piše Večernji list BiH.
Prva područna škola
Kao što su Vidovice posebne po najvećem broju, čak više od 100, crkvenih zvanja u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, tako je i selo Kostrč iznjedrilo najveći broj učenih i u svijetu poznatih osoba.
S obzirom na broj stanovnika, Kostrč ima najveći broj visokoobrazovanih osoba, njih oko 40, među kojima je čak osam doktora znanosti. Veliki je i broj duhovnih zvanja (oko 30) koje je iznjedrilo to posavsko mjesto.
Kostrč je u sastavu Posavske županije, a okružuju ga Tolisa, Matići, Donja Mahala i Ugljara. Priča ne bi bila potpuna ako se ne spomenu njegove najvažnije značajke.
- Prva područna škola u Kostrču počela je s radom 1971. godine, a danas djeluje kao područna u sklopu OŠ fra Ilije Starčevića Tolisa. U selu su i obnovljeni Dom kulture, nogometni stadion. Zaljubljenike u nogomet okuplja HNK Kostrč - objašnjava predsjednik Mjesne zajednice Marko Živković. S ponosom nam u Mjesnoj zajednici ističu da je klub utemeljen 1951.godine. Ovih su dana održali i svoju tradicionalnu Kostrčku nogometnu noć. U klubu još uvijek pamte vrijeme kada je HNK Kostrč igrao protiv Širokog Brijega i poznatog nogometaša Stanka Bubala. Sada nastupaju u 1. županijskoj ligi.
Mještani Kostrča u velikoj su mjeri oslonjeni na franjevce u župi Tolisa, crkvu UBDM i duhovno središte samostan na Raščici, jer Kostrč se zapravo naslanja na Tolisu ili obrnuto. Žitelji Kostrča zavjetovali su se dvojici velikih svetaca, sv. Anti Padovanskom i sv. Anti Pustinjaku, u čiju čast su izgradili dvije kapele.
U selu s pijetetom govore o Domovinskome ratu jer čak 13 branitelja i pet civila položilo je živote. Danas mjesto živi uobičajenom svakodnevicom dijeleći sudbinu ostalih prostora Posavske županije koje nije zaobišao val iseljavanja. Drugi su dom našli na Zapadu, ali svaki blagdan redovito obilaze rodni kraj, tako da je ovih dana mjesto gotovo udvostručilo broj stanovnika.
Vrijedne i kreativne Kostrčanke također su vrijedne isticanja. Majke, kćeri, kućanice, profesorice, studentice... sve ih spaja ljubav prema svojem posavskom mjestu, Kostrču, pa su tako i nazvale svoje druženje "Za Kostrč moj". - Naše žene zaslužuju posebno mjesto i isticanje - jednoglasni su u Mjesnoj zajednici. Zajedničku nit Kostrčanke nalaze u organiziranom druženju, a odredile su jednu večer u tjednu za sebe. Okupljanje je četvrtkom u mjesnom Domu kulture na druženju uz čikvinu i poručuju nam - sve žene su dobrodošle i iz drugih mjesta. Imaju i svoje sportske dane. Često humanitarno pomažu koliko mogu.
Kostrčki vrabac
Stariji su uvijek znali kazati da je dan bez smijeha i radosti izgubljen dan, stoga Kostrčani žele zadržati osmijeh na licima mještana kroz manifestaciju simpatičnog imena "Kostrčki vrabac". Ove godine obilježavaju jubilej, čak sedam i pol desetljeća. U Kostrču je još 1. svibnja 1948. g. održana humoristično-satirična priredba, a od tada do danas samo se proširivala i dobivala na sadržajima. Njoj u čast objavili su i monografiju. Manifestacija je iznjedrila i glasnik, svojevrsnu publikaciju s tekstovima o (ne)zgodama mještana između dviju proslava. A oštrica Vrapca često dotakne i kostrčke neženje, a njih je oko 50-ak, kao još jedna posebnost mjesta.