Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je na konferenciji za medije u povodu otvaranja NATO vježbe u Tuzli na pitanje agencije Fena može li ocijeniti koliko je unaprijeđen sistem zaštite i spašavanja u BiH u odnosu na 2014. godinu, kada se dogodila prirodna katastrofa, rekao da još uvijek ne postoji dovoljno dobar mehanizam unutarnje organizacije i korodinacije u ovom sektoru.
Pripreme za vježbu upravljanja posljedicama elementarnih nepogoda "Bosna i Hercegovina 2017" su trajale oko godinu dana, uloženo je puno organizacijskih i drugih kapaciteta, izdvojena su značajna financijska sredstva za ovu vježbu, navodi Mektić.
Drago mi je, da je NATO prepoznao određeni napredak u BiH i najveći dio oko organizacije planiranja i simuliranja cjelokupne vježbe povjerio institucijama BiH, to je nama značilo da u okviru ove vježbe provjerimo još jednom, imamo li zaista mogućnosti i dovoljne resurse da možemo organizirati i sudjelovati u ovakvoj vježbi i da budemo dio zajedničkih međunarodnih snaga, kazao je Mektić.
Mišljenja je da se ne posvećuje dovoljna pažnja sistemu civilne zaštite u BiH i da se često pitanje civilne zaštite ispolitizira u BiH, te da sektor i oblast koja treba da služi direktno spašavanju života ljudi i imovine, ne treba da ima bilo kakve političke konotacije.
- Mi smo vidjeli ovdje kako se život čovjeka može spasiti za jednu minutu, da najveći svjetski centri i klinike mogu da budu uključeni u jednoj minuti, i da se u toj „zlatnoj minuti“ spasi život čovjeka, dodao je.
- Uvažavajući sve naše specifičnosti svi trebamo da gradimo naše kapacitete da međusobno unutar BiH stvorimo mehanizme efikasnije pomoći i da podignemo u svakom dijelu BiH nivo kapaciteta za uspješno otklanjanje katastrofa i posljedica katastrofa - poručio je Mektić.
Napomenuo je da se tijekom ovogodišnjih požara u BiH pokazalo da ne postoji dovoljno dobar mehanizam unutarnje organizacije i koordinacije.
Također smatra da se ne posvećuje dovoljna pažnja opremanju službi u sistemu zaštite i spašavanja, poručivši da se nada da će ova vježba svima staviti do znanja da se u ovaj sektor mora ulagati, konstatujući da se ulaganjem u ovaj sektor doprinosi poboljšanju opće sigurnosti unutar BiH.