Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvat će čelnike vodećih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini kako bi razgovarali o novome pristupu Europske unije prema ovoj zemlji. Rekao je to tijekom razgovora koje je jučer imao u Sarajevu šef diplomacije Njemačke Frank-Walter Steinmeier. Steinmeier je objasnio kako će njemačka kancelarka biti domaćin političkim liderima u Berlinu 28. kolovoza uoči početka predizborne kampanje za opće izbore koji će se u Bosni i Hercegovini održati 12. listopada.
“Sejdić - Finci”
Ranije se u diplomatskim krugovima nagovještavalo da će Njemačka preuzeti glavnu riječ oko pospremanja stanja u ovoj zemlji koja je zapala u institucionalnu krizu posljednjih godina, a sve je kulminiralo u posljednje četiri kada je međunarodna zajednica na nelegalan način nametnula vlast u Federaciji BiH, piše Večernji list. Kako je priopćeno nakon susreta s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom, ministar Steinmeier se zanimao za napredak BiH na euroatlantskom putu i izrazio spremnost Njemačke da podrži BiH na tom putu. Predsjedatelj Bevanda je upoznao ministra Steinmeiera s ispunjavanjem uvjeta iz Mape puta i posebno se osvrnuo na rješavanje pitanja mehanizma koordinacije i presude “Sejdić - Finci”. Posjet Berlinu dolazi kao dio inicijative, o čemu se govori u diplomatskim krugovima, da se u Bosni i Hercegovini ‘potaknu snage’ koje bi radile na potrebnim reformama i približavanju zemlje Uniji, u odnosu na dosadašnje stanje zaostajanja u odnosu na regiju koja napreduje u tome smislu. Važan dio mozaika bit će i novi sastav unutar Europske komisije i Europskoga vijeća, odnosno koliko će važnu ulogu zauzeti predstavnici Njemačke.
Sinergija Njemačka - SAD
S druge strane, osobito je važna odlučnost administracije Sjedinjenih Američkih Država da zajedno s Berlinom potaknu promjene u BiH. Europska unija, a naročito SAD očekuju promjenu političke garniture u BiH nakon izbora kako bi mogli modelirati novi pristup, odnosno mogućnost reformi. Iako je bilo najava da bi se na proljeće sljedeće godine mogla održati određena konferencija koju veliki optimisti nazivaju i Daytonom 2, to je za sada krajnje neizvjesno, a pojedini diplomati tvrde čak da se radi o novinarskoj patki. No, novi pristup Europske unije za BiH, ako je suditi po navodima EC, neće odstupati od kriterija koji vrijede i za druge zemlje.