Mogu biti opasni po zdravlje: Opasni metali otkriveni u popularnim pićima

18.05.2023.
u 08:54

Nova studija objavljena 4. svibnja 2023. u časopisu Journal of Food Composition and Analysis otkrila je da neki popularni voćni sokovi i mliječni proizvodi na biljnoj bazi mogu sadržavati potencijalno štetne razine toksičnih metala.

Studija je analizirala 60 uzoraka popularnih marki i otkrila da je više od polovice sadržavalo razine arsena, kadmija i olova koje su premašile dopuštene granice. Ti se metali mogu akumulirati u tijelu tijekom vremena i povezani su s raznim zdravstvenim problemima, prenosi eatingwell

Istraživači sa sveučilišta Tulane u New Orleansu, Louisiana izmjerili su koncentracije 25 toksičnih metala i elemenata u tragovima u 60 popularnih pića koja se obično nalaze u trgovinama, uključujući miješane voćne sokove, mliječne proizvode na biljnoj bazi, bezalkoholna i gazirana pića te čajeve.

Otkrili su da je sedam od 25 analiziranih elemenata (arsen, kadmij, mangan, nikal, selen i stroncij) premašilo dopuštene granice koje je postavila Agencija za zaštitu okoliša (EPA).

Ono što je posebno zabrinjavajuće jest da je olovo otkriveno u 93% uzoraka, iako je riječ o niskim razinama prisustva olova. Što se tiče izvora kontaminacije, istraživači su primijetili da teški metali vjerojatno ulaze u proizvode kroz kontaminirano tlo ili vodu korištenu tijekom procesa uzgoja ili proizvodnje.

Ovi metali mogu biti opasni po zdravlje

Izloženost visokim razinama teških metala može imati ozbiljne zdravstvene posljedice, posebno za malu djecu i trudnice. Na primjer, olovo i arsen mogu uzrokovati kognitivne i razvojne probleme kod djece, a kadmij je povezan s oštećenjem bubrega i slabljenjem kostiju, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Glavni autor studije Tewodros Godebo navodi da djeci i dojenčadi ne bi trebalo davati veće količine sokova od miješanog voća ili mlijeka na biljnoj bazi. “Arsen, olovo i kadmij su poznati karcinogeni i dokazano je da uzrokuju oštećenje unutarnjih organa i kognitivnu štetu kod djece, posebno tijekom ranog razvoja mozga.”

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije