Znanstvenici pronašli dokaz:

Moguće je pričati s dupinima

dupini
31.07.2016.
u 21:17

Govor tijela dupina pokazuje da on razumije verbalnu komunikaciju ljudi, otkrili su nedavno znanstvenici, piše Cafe.ba.

Kao po pravilu, najčešće korišćene riječi u govoru ljudi su i najkraće. Španjolski i britanski znanstvenici vjeruju da isti zakon važi i za komunikaciju dupina. Dupin govori mahanjem repa, pomjeranjem bočnih peraja i ostalim kratkim pokretima.

“Smatra se da dupini svojim pokretima teže kratkim i jednostavnim kodovima kao i ljudi, a mi znanstvenici to zovemo lingvističkom ekonomijom”, rekao je Ramon Ferer sa Politehničkog fakulteta Katalonije. Dupini imaju kompleksan jezik koji znanstvenici još uvijek ne razumeju, ali za sada znaju da pored reakcije na zvuk, na primjer pištaljke ili glasa čovjeka, oni pokazuju da su razumjeli poruku – naravno, pokretima svog tijela. Ferer je zajedno sa svojim kolegom iz Velike Britanije, Davidom Lucejem proučavao dupine koji žive u blizini obale Novog Zelanda.

Oni su zaključili da ove pametne životinje mogu usvojiti više od 30 naredbi (i sa njima povezana ponašanja), od kojih su neke bile veoma komplicirane. Rezultati istraživanja pokazali su da dupini, isto kao i ljudi, upotrebljavaju kodove slične riječima, koje koriste na isti način kao i mi. U jednom drugom istraživanju tima znanstvenica, koje je predvodio Jack Kashevic, stručnjaci su zaključili da dupini u komunikaciji koriste sono-piktoralni, odnosno slikovni jezik. Ovim znanstvenicima je uspjela komunikacija sa dupinima pomoću jednostavnih, ali i složenih rečenica, koje su sadržale različite vrste riječi (imenice, glagole…).

Konačno, pokazalo se da životinje razumiju i malo od ljudskog jezika, ali raspolažu i vlastitim kompleksnim vizuelnim jezikom

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?