Sve je više slučajeva posljednjih godina da se počiniteljima teških ubojstava umjesto zatvorske izriče kazna obveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi, piše Večernji list BiH.
Ustanova u Sokocu
Ovakvi slučajevi izazivaju zgražanje javnosti i smatraju da na taj način počinitelji nisu odgovarajuće kažnjeni, međutim, to je jedini način da se zaštite građani i pomogne u rehabilitaciji počinitelja. Zavod za forenzičku psihijatriju u Sokocu ima kapacitet od 200 mjesta, a popunjeno ih je oko 100. Iz RS-a je 59, iz FBiH 39 i dva iz Distrikta Brčko. Dan boravka pacijenta je 100 KM. Dobar dio pacijenata Zavoda je izvršio ubojstvo ili više njih, neki su tu zbog navođenja na ubojstva. Oni su za osoblje psihijatrijski pacijenti, svaki sa svojom dijagnozom. U Zavodu su zbog kaznenih dijela koja su počinili, sud ih je sankcionirao i donio mjeru obveznog psihijatrijskog liječenja i samo po tome razlikuju se od drugih psihijatrijskih pacijenata. Sud je taj koji donosi naredbu o smještanju i otpustu pacijenta. Sudovi im izriču mjere ograničenog ili neograničenog trajanja. U slučaju da je mjera ograničenog trajanja, izriče se na mjesec, tri, šest, a najdulje godinu.
Neograničena mjera
Neograničena mjera podrazumijeva da će se pacijent držati u Zavodu onoliko koliko je potrebno. U prijevodu, sve dok Zavod potvrdi da je došlo do stabilizacije na psihičkom, fizičkom i socijalnom planu. Pacijent u Zavodu može neograničeno boraviti. A potvrda tomu je, kako doznaje Startbih.ba, da je nedavno u Zavodu preminuo pacijent koji je od 1981. bio na forenzičkom odjelu Psihijatrijske bolnice, potom je prebačen na Zavod. Imao je oko četiri desetljeća forenzičko-psihijatrijskog staža, ubio je susjeda.•