Užarene ljetne temperature posljednjih dana uzele su maha i svi su u potrazi za osvježenjem. Neki će ga pronaći na moru, neki na bazenu, na jezeru, rijekama, a neki u klimatiziranim prostorima. Budući da brojni i ovoga ljeta koriste godišnji odmor kako bi otputovali nekamo, na umu moraju imati da nije rijetko da se tijekom ljetnih mjeseci događaju i manji zdravstveni problemi koji nam zapravo mogu pokvariti godišnji odmor, ali i ljeto, piše Večernji list BiH. Kako bismo izbjegli moguće komplikacije i osigurali bezbrižan odmor, ne smijemo zaboraviti putnu ljekarnu, ističu iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).
Nužni proizvodi
Kako navode iz INZ-a, putna ljekarna treba sadržavati nužne proizvode za otklanjanje najčešćih simptoma koji se mogu pojaviti tijekom putovanja. - Bitno je da lijekovi koji se nalaze u putnoj ljekarni budu u originalnom pakiranju s uputom za upotrebu i da su s valjanim rokom trajanja. Da biste spriječili mučninu u putu i početak odmora učinili ugodnim, potrebno je imati lijek protiv mučnine i navrijeme ga popiti. Lijekove mogu koristiti i djeca. Preporuka je upotreba u prilagođenoj dozi pola sata prije polaska na put - navodi magistra farmacije Lejla Baručija, stručna suradnica za fitofarmaciju u INZ-u. Ono što čini sadržaj svake putne ljekarne su analgetici, lijekovi koji se koriste za ublažavanje bolova i povišene tjelesne temperature te u slučaju blage prehlade. Najčešće je to paracetamol ili ibuprofen u dozi i jačini prilagođenoj za djecu i odrasle. Za provjeru regulacije tjelesne temperature toplomjer je nezaobilazan sastojak putne ljekarne. Zbog čestih prehlada koje se javljaju i u ljetnom razdoblju kapi za nos koje smanjuju otok sluznice, kao i pastile za grlo koje ublažavaju bolove u grlu, neizostavni su dio putne ljekarne. – U slučaju uboda insekta poželjno je imati gelove za ublažavanje svrbeža i iritacije. Nakon uboda insekata događaju se kožno-alergijske reakcije, čiji su simptomi praćeni jako izraženim svrabom i otokom, tako da je u sastavu putne ljekarne poželjno imati oralne, odnosno lokalne antihistaminike. Promjena ambijenta može izazvati kožne infekcije pa je dobro pri ruci imati i antibiotsku mast - ističe Baručija. Iz INZ-a napominju da se u slučaju blagih ozljeda savjetuje upotreba preparata za ozljedu kože, sredstava za obradu i dezinfekciju rane kao što su antiseptik za čišćenje rana, sterilne gaze i komprese, zavoji i flasteri, kao i prašak za brzo zarastanje rane. Oprezni trebate biti i prilikom izlaganja suncu jer pretjerana izloženost može dovesti do oštećenja kože, a u najgorem slučaju i do nastanka opeklina. Zaštitu postižemo korištenjem preparata s visokim zaštitnim faktorom (SPF) +50 prilagođenom tipu kože i dobi, kao i nošenjem fotoprotektivne odjeće. Opće je pravilo, kažu stručnjaci, da se ne izlaže sunčevoj svjetlosti od 10 do 17 sati jer je tada količina UV zraka jako velika, kao i pojačano UV zračenje, tako da bi u tom razdoblju trebalo izbjegavati izravan boravak na suncu.
Putovanja
Ako idućih dana planirate na odmor, važno je obratiti pozornost na nekoliko stvari, a iz BIHAMK-a su početkom ljeta izdali nekoliko preporuka. - Molimo vozače da tijekom vožnje budu maksimalno oprezni i da unose dovoljne količine vode u organizam. Ako putujete na duže relacije, krećite u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim i večernjim satima te tijekom putovanja pravite češće stanke. Molimo i ostale sudionike u prometu (posebno motocikliste) da budu oprezni i poštuju sve prometne propise - priopćili su nedavno iz BIHAMK-a. Također, ako planirate putovati preko granice, savjetuje se da navrijeme provjerite valjanost putnih isprava te stanje na cestama i granicama kako biste izbjegli dulja zadržavanja.