U BiH živi više od tisuću osoba s Downovim sindromom, međutim neznatan broj njih je zaposlen. “Power” je naziv projekta koji je osobama s invaliditetom pružio prigodu za posao i šansu da pokažu društvu koliko mogu biti korisni, piše N1. Njih 11 radi svoj pripravnički angažman na području Mostara i Sarajeva u različitim poduzećima, ustanovama i organizacijama...
U 8 sati započinje Petrov radni dan. Posao je dobio kao pomoćni kuhar u dječjem vrtiću u koji je i sam nekad išao. Ovo je njegovo prvo radno iskustvo. Svoju radost zbog zaposlenja kaže ne može opisati.
- Ovdje mi je odlično, super ambijent, ugodno se osjećam, ovo je za mene uspjeh u životu - rekao je Petar Krešimir. Završio je osnovnu i srednju školu, a želja mu je uvijek bila postati kuhar. Svaki dan u kuhinji vrijedno radi po četiri sata. Otkriva što je na meniju. - Riža i piletina, premda djeca najviše vole makarone - kazao je.
Petar dokazuje da Downov sindrom za njega nije prepreka u obavljanju radnih zadataka. Kaže, tko želi raditi, za njega uvijek ima posla. - Možete uzeti lopatu i kramp, ima se što iskopati. Nije sve u novcu, ima nešto u ljubavi, obitelji, u zajedništvu - dodao je.
Osim Petra, još deset osoba s invaliditetom dobilo je posao. Svoj pripravnički staž u trajanju od jedne godine obavaljaju u različitim tvrtkama i organizacijama. U Dječjem vrtiću u kojem radi Petar, nadaju se da će tu ostati i po okončanju pripravničkog staža. - Njih prvo treba osnažiti u njihovu uvjerenju da oni uistinu mogu raditi jer cijela poruka društva je da ne mogu i da ne znaju, a onda kada dođu, treba im pokazati da ih se tretira kao i sve druge zaposlenike, tako da smo mi s Petrom jako zadovoljni, on nam je jedna nova nota radosti u poduzeću - kazala je Danijela Kegelj, ravnateljica Dječjih vrtića Mostar, piše N1.