Urednik Hrvatskog katoličkog radija obilježio jubilej u rodnoj Tolisi

Pola stoljeća života s glazbom Slavka Nedića, Posavini darovao pjesmu

17.08.2024.
u 14:25

Urednik Hrvatskog katoličkog radija Slavko Nedić iz Tolise obilježio je koncertom i izložbom 50 godina života s glazbom okrunjenog brojnim priznanjima, piše Večernji list BiH. Nedić je skladatelj s više od 300 objavljenih skladbi, aranžer i producent sa 65 objavljenih albuma, autor i urednik mnogih emisija, autor brojnih inicijativa, a jedna od njih je da se za Porin otvori i kategorija duhovne glazbe. Franjevački samostan i Muzej "Vrata Bosne" Tolisa organizirali su izložbu koja progovara o impozantnom radu ovog svestranog glazbenika.

Domoljubne pjesme

Nedićev impozantan glazbeni put prikazan je kroz "Posavsku glazbenu priču", koju su priredili ravnatelj Muzeja Jozo Jezerčić i prof. likovne umjetnosti Đurđica Jezerčić, koja je osmislila koncept izložbe kroz Nedićev glazbeni put, a s druge strane postavila je i biografiju Slavka Nedića s fotografijama i tekstovima iz njegova života. Koncert je također bio vrhunski glazbeni događaj. U crkvenom dvorištu okupili su se odlični glazbenici benda "Gospa". Svirale su dvije Slavkove kćeri, kao i vrhunski domaći glazbenici. - Bog me je obdario mnogim darovima, a je se trudim biti samo koristan sluga na Božjoj njivi. Brojni su moji angažmani kao glazbenika, skladatelja, aranžera i producenta, ali ono što me najviše veseli sviranje je na misi. Obilježavanje 50 godina mog života s glazbom počelo je tamo gdje je zapravo cijela priča i krenula, od Tolise. Iako sam službeno 1984. u Bolu na Braču počeo kao bubnjar, smatram da je moje bavljenje glazbom počelo dvije godine prije, kada sam počeo svirati u tamburaškom orkestru u Tolisi, tako da je ovo obilježavanje počelo tamo odakle je sve krenulo, u mojoj rodnoj župi. Nakon Tolise nastupio sam u Odžaku, a sada me čeka blues festival u Jasenovcu, gdje ću biti posebni gost, Solin, Bol... - otkriva nam Nedić.

Ravnatelj Muzeja Jozo Jezerčić na otvorenju izložbe predstavio je zanimljivu "Posavsku glazbenu priču", a srdačnu dobrodošlicu svima i čestitku slavljeniku uputio je gvardijan Franjevačkog samostana Tolisa fra Mario Jurić. O suradnji sa Slavkom govorili su bivši gvardijan fra Marijan Mićo Živković, koji se osvrnuo na ratno razdoblje i snimanje domoljubnih pjesama koje su bile veliki poticaj i ohrabrenje našim braniteljima. Magdalena Mišković predstavila je Slavkovu suradnju s različitim bendovima i zborovima koji djeluju ili su djelovali pri Samostanu, nakon čega se obratio i Pavo Barišić, bivši ministar znanosti i kulture RH, Slavkov školski i glazbeni kolega, te Dragutin Matošević, urednik portala Barikada iz Tuzle, recenzent glazbenih izdanja, koji je također govorio o zajedničkim projektima.

- Za izložbu smo se fokusirali samo na Posavinu, na "Posavsku glazbenu priču" i tu smo pronašli bivše članove tih bendova i zborova, svatko od njih nešto je kratko napisao o svom bendu, odnosno zboru i o suradnji sa Slavkom. To smo stavili u jedan, dosta vrijedan katalog koji je, uz tekstove, popraćen i fotografijama iz Slavkova te života tih bendova, tako da će posjetitelji moći naći dobar presjek glazbenoga života Slavka Nedića vezan uz Posavinu, od ratnih vremena i prvog albuma fra Mate Oršolića Cikija, zatim Tigrova tame, Tunje Makarića i drugih do najnovijeg projekta s Dječjim zborom "Izvor", koji je nastupao u dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Slavko je izvrstan glazbenik koji jednostavno živi glazbu i veliki je motivator svima, animira nas da budemo aktivni, stvaramo, snimamo te će, zahvaljujući njemu, biti još mnogo projekata i pjesama - kaže ravnatelj Muzeja prof. Jezerčić.

Za svoj 65. rođendan svojoj je Posavini Nedić darovao posebnu pjesmu. Notama je Slavko povezao posavske krajeve od Broda, preko Dervente, Modriče, Šamca i Pruda do Orašja. Autorica teksta je Iva Čuvalo, glazbu i aranžman sam je potpisao, a glavni je vokal Anto Toni Janković. Svoj obol pjesmi dali su Zele Lipovača, glazbenici iz Divljih jagoda, Crvene jabuke... - Tolisi i Posavini koja me je iznjedrila darovao sam tu krasnu pjesmu "Još nad Bosnom sunce zalazi", a oni koji je požele čuti na YouTubeu, notama će lako oploviti najljepšu Posavinu - kaže slavljenik Nedić.

Ostavio neizbrisiv trag

Slavko je još kao srednjoškolac otišao iz Posavine, ali Posavina nikada nije otišla iz njegova srca, neprestano joj se vraća te to pokazuje i ova izložba s glazbenim projektima u Posavini. Iako živi i radi u Zagrebu, ovaj vrhunski glazbenik nesebično dijeli svoje glazbeno znanje i potiče na glazbeni rad mlade u Posavini. Svojim doprinosom i angažmanom značajno je obogatio posavsku glazbenu scenu i ostavio neizbrisiv trag, što će, ne dvojimo, nastaviti i ubuduće. Izložba "50 godina života s glazbom 1974. - 2024." bit će otvorena do konca ovoga mjeseca u Franjevačkom muzeju "Vrata Bosne" Tolisa.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije