Tijekom lipnja poskupjeli su alkoholna pića, duhan, kao i usluge boravka u hotelima i restoranima, dok su cijene hrane i pića zabilježile blagi pad, piše Večernji list BiH. Tako je prosječna cijena kutije cigareta iznosila 6,20 KM, dok je cijena kruha bila 1,40 KM, kilograma brašna 3,60 KM, svinjetine s kostima 11,40 KM, a litre mlijeka 2,30 KM. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u lipnju ove godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su zabilježile pad za 0,5 posto. - Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje u lipnju ove godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima alkoholnih pića i duhana za 0,2 posto, zdravstva za 0,1 posto, rekreacije i kulture za 0,2 posto, obrazovanja za 0,1 posto, restorana i hotela za 0,7 posto te ostalih dobara i usluga za 0,1 posto - navodi se u izvješću o indeksu potrošačkih cijena u BiH za lipanj ove godine. Nadalje, promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje u istom mjesecu u odnosu na svibanj ove godine, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljcima hrane i bezalkoholnih napitaka za 0,9 posto, odjeće i obuće za 2 posto, stanovanja i režijskih izdataka za 0,3 posto i prijevoza za 1,4 posto. Ipak, podaci Agencije za statistiku BiH upućuju na činjenicu kako su razine cijena u lipnju ove godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine više za 1,6 posto.
Zabilježeni rast
Prema njihovim podacima temeljenim na osnovi cijena prikupljenih na dvanaest lokacija (gradova) u zemlji (Banja Luka, Bihać, Bijeljina, Brčko, Doboj, Istočno Sarajevo, Mostar, Prijedor, Sarajevo, Trebinje, Tuzla, Zenica), odabranih prema kriteriju broja stanovnika i njihovoj ulozi u geografskom području kojem pripadaju, prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrane i bezalkoholnih napitaka za 0,3 posto, alkoholnih pića i duhana za 4 posto, stanovanja i režijskih izdataka za 1,1 posto, namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanja kuće za 0,8 posto, zdravstva za 3,3 posto, prijevoza za 3,2 posto, komunikacija za 1,6 posto, rekreacije i kulture za 4,2 posto, obrazovanja za 1,9 posto, restorana i hotela za 7,3 posto te ostalih dobara i usluga za 5,2 posto. Prosječni pad cijena zabilježen u odjeljku odjeće i obuće za 8,8 posto. Kako su naveli iz Agencije za statistiku BiH, svrha prikupljanja potrošačkih cijena u BiH je dobivanje mjere inflacije u zemlji, entitetima i Distriktu Brčko. Uz to, indeks potrošačkih cijena koristi se i za usklađivanje plaća i zarada u skladu s kolektivnim ugovorima te mirovina i socijalnih davanja.
Indeksne klauzule
Također se koristi i za očuvanje vrijednosti kod ugovora s indeksnim klauzulama, omogućuje uspoređivanje stope inflacije s drugim zemljama, omogućuje uspoređivanje kretanja cijena unutar zemlje između pojedinih regija i služi kao osnova za deflacioniranje pojedinih makroekonomskih agregata u statistici nacionalnih računa i u druge svrhe. Indeks potrošačkih cijena u BiH izračunava se na osnovi reprezentativne liste proizvoda koju u ovoj godini čini 615 proizvoda. Svakog mjeseca prikuplja se oko 21.000 cijena na unaprijed definiranom uzorku prodajnih mjesta na dvanaest geografskih lokacija.