Profesor zemljopisa Vedran Zubić nedugo nakon potresa koji je pogodio BiH i u kojem je život izgubila djevojka Elmira Sefo iz Stoca kazao je da nas očekuju povratni potresi koji bi trebali biti slabiji, piše Večernji list BiH.
Tlo će se još tresti
- Doći će do povratnih potresa koji će biti manjeg intenziteta sve dok se zemljište ne stabilizira. To je prirodna pojava koju nitko ne može predvidjeti. Da postoji osoba koja zna prognozirati kada će doći do podrhtavanja tla, njega bi Japanci davno oteli - govori Zubić. Naglasio je kako je jako važno u ovom trenutku na stanovništvo djelovati pozitivno te je objasnio što znači da ne ubija potres nego loša gradnja.
- Potres je prirodna pojava koju mi niti možemo sputati niti kontrolirati. No, zbog potresa se događa nešto što se zove destabilizacija zemljišta na kojima leži sva urbana gradnja. Ako uspijete napraviti stabilizaciju zgrada da mogu izdržati potres do 7 stupnjeva jačine, kako je bilo u bivšoj državi, onda nema problema da će se ona urušiti - kaže Zubić. Upozorio je da živimo na tektonski aktivnom prostoru.
- To je ta metafora da mi, ustvari, nemamo neki problem od potresa kao prirodne pojave koji nas, eto, malo protrese, nego doslovno od urbane gradnje za koju smo mi odgovorni - zaključuje Zubić koji je nakon potresa u petak na svom Facebook profilu napisao dugi status u kojem je objasnio kako je došlo do podrhtavanja zemlje.
- Prema saznanjima koja su sada dostupna, a i ja sam čekao službene i precizne informacije, potres je bio jačine 5,6 po Richterovoj ljestvici. Treba napomenuti da ova ljestvica nije linearna i trus 5,7 nije “malo jači” od 5,6. Govori se o kvantiteti oslobođene energije. Sama amplituda po Merkaliju je VII. Važno je razlikovati ljestvice. Ova regija je iznimno trusna. U zoni Veleža, na relaciji Mostar - Nevesinje, postoji izrazita trusna aktivnost - naveo je Zubić te pojasnio kako se ovdje se radi o rasjednoj zoni diskontinuiteta i dodira središnjih i vanjskih Dinarida. Trus je nekih 18 km istočno od Stoca, 9 km sjeverno od Ljubinja i 4 km južno od Berkovića.
Dakle, njegov epicentar je u tom geografskom prostoru. Prve informacije kažu da je iznimno “plitak” te da je hipocentar na svega 2 kilometra. U širem kontekstu to je ipak pozitivna vijest s aspekta sekundarnog podrhtavanja litosfere. Ako pogledate kartu, vidjet ćete pojam Dabarsko polje. To je regija poznata kao bila i polja ili kao humine i rudine. Naravno, bila su planine, a sinonim planina su i visoke humine. Nije rijetka pojava da se brda, pa i ono kod Sarajeva, zovu Hum. I humka nam je poznat izraz koji često koristimo.
- Ta zona vanjskih Dinarida, a ako gledate na kartu, vidjet ćete Velež i Bjelašnicu (ne ona kod Sarajeva); tektonski je puna radijalnih pokreta (vertikala), ali i navlaka. U morfologiji je to poznato kao horst-šarijaži. Ta “navlaka” vanjskih Dinarida izaziva disbalans i trusnu aktivnost. Linija se dalje proteže do sve do Golije i Njegoša u Crnoj Gori. Južno od Dabarskog polja je nešto niža planina Viduša. Kompletna ta zona je krečnjačka i zbog toga bezvodna. Nama to govori da se radi o krednom izdizanju s dna mora. Taj krečnjak je maritimnog podrijetla. Epigeneza (vertikalno izdizanje) Dinarida još traje, a njihovo “gužvanje” i navlačenje posljedica je pokreta Afričke ploče koja se podvlači pod kopno. Taj dio smo davno naučili. Trus je ovdje normalna pojava! - navodi Zubić.
Panika je najgora
Profesor je bio gost na FACE TV-u gdje je govorio o potresima.
- U BiH se može dogoditi potres jačine 7 po Richteru! Zgrade se moraju praviti tako da mogu izdržati ovu jačinu potresa! Najveća tragedija potresa je gubitak ljudskog života, materijalno ćemo nadoknaditi. Panika je gora od bilo koje prirodne nepogode. Jeste li prvo vidjeli svjetlo topa ili ste čuli zvuk topa?! Onog trenutka kada se dogodilo u epicentru, stigla je odmah informacija, a trusni val kretao se kroz litosferu i dok je stigao do nas, dobili smo informaciju i tek se onda počelo tresti. Nije mogao svugdje biti epicentar. Kada je bio trus u Petrinji, imao sam osjećaj i rekao: Evo ga, treskavica! I tada smo imali osjećaj da je kod nas. Kada dijelite BiH tektonski, imate tri tektonska pojasa: sjeverni, zatim zonu Dinarida i južni. Mi smo imali trus sinoć tamo gdje je najčešći, u južnom tektonskom pojasu! To su Humine koje imaju dva tektonska rada - kazao je Zubić.
Prema njegovim riječima, gdje su mlade planine, nastaju potresi! Tamo gdje nema mladih planina, nema ni potresa! Ljuti krš hercegovački, gol kamen nema aspekt vanjskih nanosa i lakše je podnio ovakav potres! Mogli bismo imati problem naknadno, jer se događa reverzibilni trus! Prvi val uništi osnovu, drugi uništi ono što je načeto. Statika treba odraditi dobar posao u Stocu! Ne možemo najaviti, ali je nešto što može trajati duže vremensko razdoblje - kazao je Zubić.
Ako ne sačuvamo geotektonski prostor, to može biti problem. Reverzibilni trus uvijek se može javiti!
- Trenutačno se ne može ponoviti jači potres od 5,7. Vjerojatno je bilo jačine oko 8 prema Merkalijevoj ljestvici! Jačina 5,7 nešto je što se događa 800 puta godišnje na Zemlji! Trus jačine 5 je bomba Hirošima! Sinoćnji trus je bio jači od bombe koja je bačena na Hirošimu. Imamo hipotezu da se u BiH može dogoditi potres jačine 7 po Richteru! Zgrade se moraju praviti tako da mogu izdržati ovu jačinu potresa!
Ne bismo dobro prošli da dođe do potresa jačine 7! Ako ste vani, slabije ćete osjetiti potres! Potresi u BiH stalne su pojave. Do 2 stupnja prema Richteru čovjek ih uopće ne osjeti. Kada se dogodi jači potres, onda imamo veći problem - pojašnjava Zubić.