Stranci nas cijene

Slovenske tvrtke traže čak 19.000 bh. radnika

radnici
Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
07.11.2024.
u 14:18

U 2023. godini putem 8020 oglasa za posao u Sloveniji je zaposleno 12.099 bh. radnika, dok je 2022. godine taj broj iznosio 18.312

Za bh. građane Slovenija već godinama predstavlja "obećanu zemlju" za zapošljavanje. Tijekom prvih devet mjeseci ove godine posredstvom Agencije za zapošljavanje Bosne i Hercegovine u Sloveniji su zaposlena čak 9934 državljanina BiH, što je ekvivalent populacije omanje općine. Primjera radi, prema popisu iz 2013. godine, općine poput Skender Vakufa (9793 stanovnika), Olova (10.175), Šipova (10.293) i Višegrada (10.668) imale su sličan ili čak manji broj stanovnika, piše Večernji list BiH. U 2023. godini putem 8020 oglasa za posao zaposleno je 12.099 bh. radnika, dok je 2022. taj broj iznosio 18.312. Podaci Agencije pokazuju da su od 2013. do 2021. godine radne dozvole za Sloveniju dobila 78.042 radnika, s rekordnom 2021. godinom, kada je posao u Sloveniji našlo 19.575 bh. državljana. Kako navode iz Agencije za zapošljavanje BiH, planirano je da posredovanje u zapošljavanju bh. građana u Sloveniji bude nastavljeno i iduće godine. Očekuje se potražnja za vozačima, zavarivačima, zidarima, pomoćnim građevinskim radnicima, armiračima, fasaderima, elektroinstalaterima, električarima i stručnjacima u proizvodnoj industriji. Ne idu građani BiH u Sloveniju samo putem Agencije za zapošljavanje Bosne i Hercegovine. Zavod za zapošljavanje Republike Slovenije u suradnji sa slovenskim Veleposlanstvom u Sarajevu ovaj tjedan u BiH organizira četverodnevni informativni događaj "Život i rad u Sloveniji". Građani koji traže posao imaju priliku povezati se s čak 56 poslodavaca iz Slovenije koji zapošljavaju gotovo 19.000 radnika, a najviše ih dolazi iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite, prijevoza i skladištenja te građevinarstva. Anka Rode, šefica Sektora za zapošljavanje stranaca u Zavodu za zapošljavanje Republike Slovenije, naglasila je da je njihov cilj pružiti stranim radnicima sve potrebne informacije za život i rad u Sloveniji i tako spriječiti moguće zloupotrebe. Objasnila je da se radnicima iz Bosne i Hercegovine u Sloveniji godišnje izda oko 15.000 radnih dozvola te da im minimalna neto plaća iznosi oko 980 eura. Veleposlanik Damijan Sedar naglasio je da u Sloveniji postoji potreba za radnom snagom iz BiH za različita zanimanja. Dodao je da Slovenija poštuje građane Bosne i Hercegovine, koji su dobro prihvaćeni kako na radnom mjestu tako i kod susjeda i prijatelja. Izrazio je i uvjerenje da je Slovenija i dalje prava i atraktivna destinacija za sve one koji traže posao izvan granica matične zemlje, piše Večernji list BiH.

Vapaj bh. gospodarstvenika sve je glasniji. Ako se trend odlaska nastavi, a izvjesno je da hoće, ubrzo u BiH, tvrde, više neće imati koga ni obučavati. Predsjednik Gospodarske komore RS-a Pero Ćorić istaknuo je kako je, u situaciji kada nema dovoljno stručnog kadra, neprihvatljivo da dolaze strane kompanije i na ovdašnjem tržištu rada traže radnike. - To nikako nije dobro za RS, tim prije što sada odlaze najkvalitetniji radnici koji su svoja znanja i iskustva stekli u domaćim tvrtkama. Uz osnovno znanje koje su ponijeli iz škole, sve praktično što su naučili, to je bilo u domaćim tvrtkama, a sada odlaze - kazao je Ćorić. Dodao je kako je još veći problem što domaći poslodavci nemaju nikakav mehanizam te radnike zadržati. - Plaće sigurno nisu jedini razlog zbog kojeg radnici odlaze. Ovo što strane kompanije čine, a dopušta im to sama BiH, nije ništa drugo nego dosipanje soli na ranu - istaknuo je Ćorić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije