prijeti energetska kriza

Smanjivanje minimalne propisane temperature u uredima: Važan je svaki stupanj

13.07.2022.
u 15:39

Njemačkoj prijeti energetska kriza, pa se već uveliko raspravlja o štednji. Poslije razgovora o zavrtanju grijanja, po i tople vode u stanovima, na red je došao i radni prostor, piše dpa.

Njemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) je u utorak predložila obaranje minimalne propisane temperature u uredima i tvornicama.

“Važan je svaki stupanj”, rekao je predsjednik DIHK Peter Adrian za agenciju dpa. “U svom skladišnom prostoru moram garantirati 17 ili 19 stupnjeva, ovisno koliko zaposleni unutra borave. Možda može i s malo nižom temperaturom”.

Adrian je dodao da grijanje može malo oslabiti i u uredima, a da se zaposleni “malo toplije oblače”.

Ministarstvo rada provjerava moguća rješenja zajedno s ministarstvom gospodarstva, rekla je jedna predstavnica u vladi. Namjera je da se u slučaju nestašice plina, neizbježna ušteda na grijanju uskladi sa zahtjevima zaštite zdravlja zaposlenih, prenosi Fenix magazin.

Eventualna nestašica plina svakako će uveliko utjecati na proizvodne procese i grijanje radnih prostorija, rekla je glasnogovornica ministarstva rada.

Ministarstvo za rad je isto priopćilo da proučava efekt slabijeg grijanja na zdravlje zaposlenih.

Adrian predlaže preispitivanje cijelog niza propisa. “Sada zakon propisuje radnu temperaturu u radionicama, uredima i skladištima i to mora da se primjenjuje čak i ako zaposleni pristanu na manje”, rekao je.

Minimalnu temperaturu u gospodarstvu određuje pravilnik o radnim prostorijama. Prema propisima, prostorije, ovisno od posla, moraju biti zagrijane na 12-20 stupnjeva, pri čemu je 12 stupnjeva minimum na mjestu obavljanja teškog fizičkog rada.

Gdje su poslovi manje teški, temperatura mora biti 17-20, a u prostorijama za odmor, svlačionicama, sanitarnim prostorijama, menzama i prostorijama za prvu pomoć najmanje 21 stupanj.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije