U skladu s prikupljenim statističkim podacima od nadležnih institucija, na bosanskohercegovačkim cestama u ožujku i travnju 2020. godine dogodila se 3.531 prometnih nesreća što je u odnosu na isti period 2019. godine smanjenje od 1.831 prometne nesreće, odnosno 33,4 posto.
Kako je u izjavi za Fenu kazala Maja Domazet-Čupović iz Sektora za sigurnost prometa BIHAMK-a, tijekom proglašenja stanja nesreće prouzrokovanom koronavirusom na cestama u Bosni i Hercegovini poginulo je 29 osoba, dok je u istom periodu 2019. godine smrtno stradalo 47 osoba, što je smanjenje od 38,3 posto.
- U tom periodu 2020. godine 140 osoba zadobilo je teže povrede, dok je 2019. godine 231 osoba teže povrijeđena što predstavlja smanjenje od 40 posto - dodala je Domazet-Čupović.
Posmatrajući navedene podatke vidljivo je da je broj saobraćajnih nesreća i njihovih posljedica značajno manji u periodu ožujak-travanj 2020. godine u odnosu na isti period prošle godine.
Međutim, podvukla je, ukoliko se u obzir uzme frekvencija cestovnog saobraćaja ove godine u odnosu na prošlu godinu, koji je prema procjenama zbog restriktivnih mjera ograničenja kretanja bio značajno manji, može se sa sigurnošću tvrditi da je broj prometnih nesreća, kao i broj poginulih i povrijeđenih osoba u odnosu na prosječni dnevni promet, značajno veći nego prošle godine.
- Na osnovu medijskih izvještaja nakon prestanka proglašenja nesreće u BiH, primijetili smo da je došlo do značajnog broja poginulih osoba u prometnim nesrećama te apeliramo na vozače da voze oprezno i poštuju prometna pravila i propise - dodala je.
Inače, kada je u pitanju broj prometnih nesreća i broj stradalih osoba u Bosni i Hercegovini u odnosu na regiju i Europsku uniju, BiH je u samom vrhu te statistike.
- Statistički gledano, u BiH oko 70 osoba stada u prometnim nesrećama na milijun stanovnika, dok je europski standard 48 poginulih na milijun stanovnika - zaključila je Maja Domazet-Čupović iz Sektora za sigurnost prometa BIHAMK-a.