Fotografije iz kineskih sportskih centara otkrivaju sablažnjavajuće fotografije djece u dobi od šest godina kako plaču dok ih treneri sile da pomiču svoje fizičke granice.
Potresne slike djece koja plaču na gimnastičkom treningu procurile su iz jednog od kineskih "edukativnih" centara, gdje se mališane već od pete i šeste godine života rigorozno trenira kako bi postali budući Olimpijci. I ne samo to, od njih se očekuje da svoju komunističku domovinu proslave zlatom, a očigledno je kako ne postoji ništa što neće poduzeti da bi to ostvarili.
Iako su u bolovima i na rubu suza, šestogodišnjakinje ne odustaju dok se njihova tijela rastežu pri raznim gimnastičkim rutinama:
Kineski sportski sustav bio je izvanredno uspješan još od 1980. g., nakon što su se vratili u sustav Olimpijskog natjecanja. Uz Ruse, smatra se kako su Kinezi najrigorozniji u svojim trening-metodama s ciljem stvaranja "tvornice zlatnih medalja", gdje se djecu tjera do njihovih krajnjih fizičkih granica, kako bi se prepoznali oni najtalentiraniji koji će zemlju u budućnosti osigurati medalje.
Ipak, istraživanja pokazuju kako je sve manje roditelja voljno pustiti svoje dijete da trpi tako okrutne, rigorozne pa i nehumane rutine treninga, što je uzrokovalo pad broja sportskih škola za oko 30 posto u posljednjem desteljeću.
Norma koju moraju ispuniti nešto je oko čega nema pregovora, pa se djeca nemaju pravo odmarati niti zaslužuju pohvale dok je ne dostignu, a Kinezi vjeruju da je ovakav tip tiranskog treninga zaslužan za najbolje sportske rezultate.
Ipak, zapadni sportski treneri i psiholozi ističu kako je disciplina nužna, no pretjerivanje može dovesti do odbojnog stava djeteta prema sportu, depresiji, ali i brojnim fizičkim ozljedama koje mogu u potpunosti blokirati sportsku karijeru.
Top 10 zemalja s najviše zlatnih Olimpijskih medalja
SAD - 1073
SSSR - 473 (Sovjetski savet od 1917. do 1991.)
Njemačka - 251
Velika Britanija - 247
Italija - 235
Francuska - 232
Kina - 213
Švedska - 193
Njemačka demokratska republika (istočna Njemačka koja je trajala od 1949. do 1990.) - 192
Rusija - 182