Povodom odluke Općinskog suda u Sarajevu da, nakon već isplaćene presude iz 2016. godine za klevetu tužiteljici Županijskog tužiteljstva u Tuzli Jasminki Djedović (u iznosu od 5.001 KM), 22. lipnja ove godine donese rješenje, a već 25. lipnja s računa „Avaz-roto pressa“ skine nevjerojatnih 207.900 KM nepostojećih sudskih penala, uvećanih za 4.256 KM troškova izvršnog postupka, što ukupno iznosi više od 212.000 KM, priopćenjem se oglasio i Upravni odbor Vijeća za tisak i online medije u BiH, piše Avaz.
Njihovu reakciju prenosimo u cijelosti:
- Upravni odbor Vijeća za tisak i online medije u Bosni i Hercegovini iskazuje veliku zabrinutost odlukom sutkinje Općinskog suda u Sarajevu Mirsade Karahmetović, kojom je s računa "Avaz-roto pressa" skinuto 212.000 KM sudskih penala, a koji će biti uplaćeni tužiteljici Županijskog tužiteljstva u Tuzli Jasminki Djedović koja je protiv ove medijske kuće dobila tužbu za klevetu 2016. godine i po osnovu koje joj je već isplaćeno 5.001 KM.
Ne ulazeći u razloge ovakvog postupanja Suda, te uvažavajući pravosudni sustav BiH, Upravni odbor Vijeća za tisak i online medije BiH cijeni da je ovako visoka novčana kazna "Avaz-roto pressu", izdavaču "Dnevnog avaza" koji je punopravni član Vijeća, protivna svojoj svrhi jer je izrečeni iznos neproporcionalan i ugrožava poslovanje medija. Odnosno, dovodi u pitanje daljnji rad medija, egzistenciju desetina urednika, novinara i medijskih radnika, te njihovih obitelji.
Ovakva odluka, ukoliko se prihvati kao uvriježena sudska praksa, može imati ozbiljne posljedice, ne samo na rad "Avaz-roto pressa", nego i ostalih izdavača i medija u Bosni i Hercegovini. Ovakvim postupanjem obeshabruju se, ne samo postojeći, nego i novi akteri na medijskoj sceni koji mogu doprinijeti razvijanju, promoviranju i zaštiti vrijednosti slobode izražavanja.
Vijeće za tisak i online medije u BiH ukazuje na sve učestalije političke i ekonomske pritiske na rad medija, uključujući sve češće tužbe za klevetu, te izražava zabrinutost da takve metode, apsolutno neprihvatljive u demokratskom društvu, ugrožavaju ionako krhku slobodu izvještavanja i slobodan rad medija te dovode i do neželjene i opasne pojave autocenzure i cenzure - navodi se u priopćenju UO Vijeća za tisak i online medije u BiH.