sjednica

Zakon o potpomognutoj oplodnji izlazi iz parlamentarne procedure

oplodnja
15.06.2016.
u 12:46

Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) razmatrali su negativno mišljenje Ustavnopravne komisije na zakon kojim bi se za 17 posto bračnih parova i vanbračnih zajednica dala šansa za zasnivanje obitelji.

Radi se o drugom negativnom mišljenju Komisije zbog čega, bez obzira na to kakav ishod glasanja o njemu bude na kraju sjednice, zakon izlazi iz parlamentarne procedure.

Prijedlog okvirnog zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom (MPO) predložila je Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova, a predsjedatelj Komisije Mirsad Isaković (Savez za bolju budućnost -SBB) i danas je istaknuo značaj donošenja ovog zakona te najavio da će se ponovo predlagati njegovo donošenje.

Cilj je bio omogućiti ostvarivanje potomstva i planiranje obitelji za bračne, odnosno vanbračne parove, postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, odnosno omogućiti im ostvarivanje njihovog osnovnog ljudskog prava garantiranog i međunarodnim i domaćim dokumentima.

Bilo je predviđeno da sredstva za liječenje primjenom postupaka potpomognute oplodnje i naknade troškova u vezi s ovim postupkom osiguravaju u skladu s entitetskim propisima i propisima Brčko Distrikta iz oblasti zdravstvenog osiguranja i zaštite.

Također, navedeno je da se osobama koje se podvrgavaju takvoj oplodnji osiguravaju najmanje dvije procedure asistirane reprodukcije čije će troškove snositi nadležni fondovi zdravstvene zaštite i osiguranja u entitetu i fond Brčko Distrikta.

Na sjednici je danas konstatirano i da iz procedure izlaze dva zakona koja je predložio poslanik Socijaldemokratske stranke (SDP) Denis Bećirović i to zakoni koji se tiču Zakona o javnim nabavkama i Zakona o Vijeću ministara zbog dvostrukog negativnog mišljenja Ustavnopravne komisije.

Nakon što je prihvaćena hitna procedura razmatran je i Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.

Taj zakon potrebno je donijeti da bi se harmonizirao sistem sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma u skladu s preporukama FATF-a (Radna grupa za financijske mjere protiv pranja novca) te preporukama MONEYVAL-a (Komitet eksperata Vijeća Europe za evaluaciju borbe protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti).

Razmatrana su i dva zakonska rješenja na prijedlog Vijeća ministara i to o kontroli vanjskotrgovinskog prometa robe dvojne namjene te o kontroli vanjskotrgovinskog prometa oružja, vojne opreme i robe posebne namjene, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu koje je predložila zastupnica Demokratske fronte (DF) Maja Gasal-Vražalica u drugom čitanju.

O zakonima će zastupnici svoj stav dati nakon što obave raspravu o svim točkama dnevnog reda današnje sjednice.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije