U BiH se trenutačno nalazi 170 forenzičkih pacijenata, osoba koje su kaznena djela počinile u stanju smanjene uračunljivosti, i nijedan nije adekvatno zbrinut, već su smješteni po psihijatrijskim klinikama i zatvorima, dok Zavod za forenzičku psihijatriju u Sokocu, izgrađen i potpuno opremljen, godinama stoji prazan. Razlog tomu je, doznaje Al Jazeera, nemogućnost pronalaska psihijatara, odnosno medicinskog tima, koji bi u ovoj ustanovi radili. “Tražili smo jednog subspecijalista forenzičke psihijatrije i dvoje specijalista psihijatrije, ali se na natječaj nitko nije javio”, kazao je ravnatelj Zavoda Zoran Kosorić.
Natječaj su, kaže, objavili u “Glasu Srpske”, novini koja se uglavnom plasira u RS-u, te još nekolicini lokalnih elektroničkih medija, iako se radi o instituciji napravljenoj za potrebe čitave države.
“Ma, nema koga nismo pitali, pomoć smo tražili i preko Udruženja psihijatara, kontaktirao sam i psihijatre u Sarajevu, Modriči..., ali – uzalud. Evo, tražili smo pomoć i iz Psihijatrijske klinike Sokolac, gdje su trenutačno tri doktora na specijalizaciji baš za ovaj kadar koji mi tražimo, pa se nadamo da ćemo možda na taj način riješiti problem”, kazao je Kosorić.
A što se tiče ostalog osoblja, medicinskih sestara i tehničara, čuvara, kuhara, higijeničara, Kosorić je kazao da je prijem tog kadra odgođen dok se ne nađu psihijatri. Istaknuo je i da je rok za prijem psihijatara produžen do 30. lipnja i da će se tek nakon tog datuma znati hoće li biti moguće sastaviti medicinski tim forenzičke psihijatrije ili ne.
Zavod se nalazi u zgradi bivše Vojne bolnice, na površini od 7800 četvornih metara, ima 50 bolničkih soba s ukupno 200 kreveta, a u njemu treba biti zaposleno 147 radnika. Vlada Švicarske je za izgradnju ovog zavoda izdvojila 6,7 milijuna KM. BiH će, dok se ne pronađe kadar, i dalje kršiti svoje zakone, protiv nje će se i dalje voditi sudski sporovi, a građani strahovati da netko od tih pacijenata ne pobjegne i ne počini neko novo ubojstvo ili drugo teško kazneno djelo.•