Prema studiji koju je 2018. provelo Sveučilište u Teksasu u suradnji s CreditCards.com, kreditne kartice izvori su raznih virusa i bakterija, čak više od papirnatog ili kovanog novca
Godina 2020. protječe u znaku velikih globalnih promjena koje će zasigurno dugoročno ostaviti traga na naše poimanje svijeta kakav poznajemo. Prevencija, mjere zaštite i pokušaji suzbijanja pandemije okosnica su ''nove realnosti''. Morali smo se priviknuti na to da nema više rukovanja, lice nam je prekriveno maskom, redovito dezinficiramo ruke i površine, a sve kako bismo zaštitili svoje najbliže i kolektivno pomogli suzbijanju širenja virusa.
Osim površina, ne zaboravimo na dezinfekciju svih elektroničkih uređaja, od mobitela do tipkovnica, a tu su i kreditne kartice, bankomati, novac, koji su, prema provedenim istraživanjima, kontejneri patogena. Prema studiji koju je 2018. provelo Sveučilište u Teksasu u suradnji s CreditCards.com, kreditne kartice izvori su raznih virusa i bakterija, čak više od papirnatog ili kovanog novca.
Jednostavno, brzo i funkcionalno – olakšajte si život
No je li zaista potrebno dezinficirati kreditne kartice? S epidemiološkog stanovišta, to i nema puno smisla – ono što je bitno jest provoditi higijenu i dezinfekciju ruku nakon doticaja s visokorizičnim površinama.
No danas, kako bismo si bar malo olakšali život u novim uvjetima, sve više transakcija provodi se beskontaktno i putem raznih mobilnih aplikacija, koje je lako preuzeti s Apple Storea ili Google Playa. Mnoge takve aplikacije ujedno služe kao digitalni novčanik te omogućuju plaćanja bez ikakvoga kontakta s drugim objektima i bez razmjene gotovine.
Iako na tržištu postoji znatan broj njih, za sada još nemaju sve jednake opcije, no i zahtjevi su različiti, a kako su ponuda i potražnja skladan par, neka nas to i ne čudi.
Funkcionalnost i visoka razina sigurnosti prije svega
Dakako, funkcionalnost, jednostavnost korištenja i sigurnost osnove su na kojima počiva njihovo korištenje, a to ujedno jamči zadovoljnoga krajnjega korisnika.
Osim što takve aplikacije služe za transfer novca s računa na račun, neke imaju omogućeno i plaćanje u trgovinama, što uvelike pojednostavnjuje naš svakodnevni život.
Mnoge su koristi od razvoja tehnologija i inovacija za mobilno bankarstvo. Pomoću mobilnih aplikacija, kakva je i Settle, besplatna aplikacija koju je vrlo jednostavno preuzeti, kupujemo jednostavnije, novčane transakcije vršimo bez naknade i koristimo ih besplatno. Ovaj tip aplikacije omogućuje niz pogodnosti – od toga da prijateljima možemo lako prebaciti novac putem broja telefona (čime je isključeno neophodno korištenje brojeva bankovnih računa), pa sve do plaćanja putem smartphonea u kafićima i trgovinama.
Povezivanjem bankovnih računa moguća je potpuna kontrola nad stanjem računa i transakcijama koje se vrše, a sigurnosne postavke razvijene su do maksimalne razine, kako bi vaš novac i računi bili u potpunosti zaštićeni. Sve je na dohvat ruke, a personalizacija i funkcionalnost najbitnije su smjernice razvoja mobilnih aplikacija ovoga tipa.
Budućnost mobilnih aplikacija za plaćanja
Razvoj mobilnih aplikacija za novčane transakcije i plaćanja doživjet će boom i u sljedećim godinama. Statista je u svojim godišnjim izvješćima iskazala zapanjujuće brojke porasta korištenja mobilnih aplikacija za plaćanja i transfer novca, a u vremenu globalne pandemije očekuje se još ubrzaniji razvoj.
Ono na čemu će se sigurno nastaviti raditi, osim razvoja još inovativnijih i jednostavnijih načina baratanja financijama, jest usklađivanje s operativnim sistemima, smanjenje naknada koje pojedine aplikacije naplaćuju za transfer novca te globalna dostupnost i sigurnosne značajke.
No kako se sada čini, budućnost je ovdje i sad, a tehnologija je podređena nama kako bismo jednostavnije obavljali sve ono što svakodnevica od nas traži. Razumno korištenje tehnoloških inovacija u svrhe poboljšanja kvalitete života trebalo bi biti imperativ.