Sedam godina nakon što se krenulo s inicijativom o financijskoj konsolidaciji, zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH trebali bi po žurnom postupku usvojiti prijedlog Zakona o financijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH, piše Večernji list BiH.
Tablica podjele
Kao potporu u postupku restrukturiranja i sanacije u županijskim i općim bolnicama, Vlada FBiH će, kako stoji u službenoj odluci, “za tu svrhu izdvojiti 100 milijuna KM na teret proračuna Federacije BiH”. Za županijske bolnice bit će ukupno izdvojeno 64,5 milijuna KM. Napravljena je tablica podjele proračunskih sredstava svakoj županijskoj bolnici. JU Županijska bolnica “Dr. Safet Mujić” Mostar dobit će 15 milijuna KM, JU Županijska bolnica Zenica 25 milijuna KM, Županijska bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” Bihać 8 milijuna KM, Županijska bolnica JZU Goražde 1,5 milijuna KM, Županijska bolnica Orašje 2 milijuna KM i Županijska bolnica “Dr. fra Mihovil Sučić” Livno 3 milijuna KM. Za pomoć u rekonstruiranju i potporu u radu općih bolnica planira se iz proračuna Federacije BiH izdvojiti ukupno 35,5 milijuna KM. Iz ove proračunske stavke JU Opća bolnica Konjic dobiva 5 milijuna KM, Opća bolnica “Dr. Mustafa Beganović” Gračanica 3 milijuna KM, JZU Opća bolnica Sanski Most 3,5 milijuna KM, JU Bolnica Travnik 13,5 milijuna KM, Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” 5 milijuna KM, JU Opća bolnica Bugojno 1,5 milijuna KM, JU Bolnica za plućne bolesti i TBC Travnik milijun KM, Opća bolnica Jajce 2 milijuna KM i Opća bolnica Tešanj milijun KM. - Dinamika isplate sredstava županijskim i općim bolnicama određuje se u skladu s programima financijske konsolidacije i restrukturiranja, a najdulje u sljedeće tri godine od dana stupanja na snagu ovog zakona i propisa donesenih na osnovi ovog zakona - stoji u službenoj odluci koju trebaju prihvatiti oba doma Parlamenta Federacije BiH, javlja Večernjak.
Hitna procedura
Hitna procedura
U objašnjenju zbog čega se ovaj zakon mora u Parlamentu FBiH donijeti po žurnoj proceduri stoji kako su javne zdravstvene ustanove institucije od posebnog javnog značaja za Federaciju, županije i općine koje daju jamstva za pružanje kontinuirane zdravstvene zaštite osiguranicima iz sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja te je potrebno poduzeti sve raspoložive mjere u cilju financijske konsolidacije i održivosti javnih zdravstvenih ustanova. Jedna od mjera je i usvajanje ovog zakona po žurnoj proceduri, utvrđivanje jasnih izvora sredstava potrebnih za njegovu provedbu te potpuna posvećenost provedbi ovog zakona od upravljačkih struktura javnih zdravstvenih ustanova, nadležnih ministarstava zdravstva i ministarstava financija, kao i zavoda zdravstvenog osiguranja u Federaciji. Spominju se i statistički podaci o gubicima spomenutih zdravstvenih ustanova. Utvrđeno je kako javne zdravstvene ustanove zaključno s krajem 2020. godine bilježe gubitak u ukupnom iznosu od oko 203,1 milijun KM. Ukupna dugovanja javnih zdravstvenih ustanova na kraju 2020. godine iznose 438,7 milijuna KM. Povećanje ukupnih dugovanja u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu iznosi 16,43%. Od navedenog iznosa dugovanja, 25,6% obveza odnosi se na one prema dobavljačima starije od 60 dana, odnosno 112,5 milijun KM. - S obzirom na to da obveze imaju tendenciju daljnjeg rasta, mišljenja smo kako je donošenje ovog zakona u žurnom postupku nužno. Ove obveze imaju tendenciju rasta, osobito u pandemiji COVID-19 - stoji u objašnjenju zakona.