Mediji su objavili da Sarajevo ima najzagađeniji zrak od svih gradova u svijetu. Pa je netko za sve optužio ćevape. A možda je kontaminacija političkog prostora od sarajevskih “građanskih” političkih opcija izazvala toliki smog. Strani mediji jako malo pišu o tome da bh. Hrvati sve teže dišu i izvan Sarajeva. Puno toga u političkom Sarajevu u posljednje vrijeme podsjeća na scene iz kultne televizijske serije “Smogovci”. Sve su agresivnije akcije unutarnjeg kolonijalizma u državi triju etniteta i dvaju entiteta od unitarista i hegemonista odjenutih u građansko odijelo. Svaka sila akcije izaziva silu reakcije, a za razliku od fizike, kod politike sila kod narodne masama daje usporavanje. Pa BiH tapka u mjestu, a Europa i svijet idu dalje. “Građanska” opcija uporno nastoji srušiti i temeljno i krovno načelo Daytonskog sporazuma i Ustava BiH. A još je 2006. Haris Silajdžić rekao Željku Komšiću: “Vjerujem da, ako živimo u sustavu etničkog predstavljanja i ako Bošnjaci biraju bošnjačkog predstavnika, a Srbi srpskog predstavnika, da nije pravedno prema Hrvatima da netko izabere njihove predstavnike u njihovo ime. Vjerujem da je to opasno za BiH i to će uzrokovati da građani hrvatske nacionalnosti osjećaju odvratnost prema BiH. A to bi moglo voditi Hrvate da traže treći entitet.” Čak je i Vesna Pusić kazala da su za BiH bolja tri entiteta nego trenutačni bh. sustav i Ustav.
Nevjerojatno je da “građansko” Sarajevo nepodnošljivo lako govori o građanskoj BiH i načelu “jedan čovjek – jedan glas”, što je u suprotnosti s Daytonskim sporazumom, europskoj praksi u državama s više konstitutivnih naroda, a svi pripadnici građanskog koncepta BiH naroguše se na sam spomen trećeg entiteta ili federalizacije BiH. A baš o federalizaciji BiH govore i europske rezolucije. Koje se u “građanskom” Sarajevu rezolutno odbacuju.
Problem čini i činjenica da državu sastavljenu od jedne federacije i jedne republike ne poznaje teorija države i prava. Svako pravilo ima iznimku pa je ovakva BiH možda i ustrojena kao iznimka. Nešto kao loš primjer. Nešto što je u životinjskom svijetu čudnovati kljunaš, vodeni sisavac koji ima obilježje i gmazova i ptica, a obitava u Australiji. Ima i kljun i noge s plivaćim kožicama između prstiju, a liježe jaja. Naravno, ne zlatna.
BiH će valjati ustrojiti kako valja, na održiv način, kao što su ustrojene višenacionalne države u Europi. Inače nije za Europu. A dok se to ne uradi, valja poštivati duh i slovo Daytonskog sporazuma, Ustava BiH i odredbe Ustavnog suda BiH. Sve je jasno kao dan, sve drugo je duga, mračna noć. Čudnovato je to da neki među glavnim dušobrižnicima BiH sve mirno gledaju kao da je u pitanju obični filmski politički triler ili horor.
U OHR-u inzistiraju na sustavu “1-1-1”, a održiva BiH može funkcionirati samo na sustavu “i-i-i” – to da je BiH i hrvatska i bošnjačka i srpska! A “građani” koji se kunu u pacifizam znaju zveckati i oružjem. Što podsjeti na razgovor u sudnici. Sudac upita okrivljenika:
- Što imate u svoju obranu?
- Imam dva magnuma i tri kalašnjikova – objasni mu.
No, Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta utvrdio je nacrt rezolucije i izvješće o BiH s više amandmana u kojima se pozvalo na izmjene Izbornog zakona BiH sukladno presudi Ustavnog suda u predmetu Ljubić, po kojoj bi valjalo ustrojiti vlast. Nije vrag da će i to u političkom Sarajevu proći po već znanoj: na jedno uho uđe, na drugo iziđe. I PIC smatra da su odluke Ustavnog suda obvezujuće. Ministri vanjskih poslova zemalja EU-a raspravljat će o svemu tome, kao i zastupnici Sabora RH. Nadamo se da igra brojki pri ustroju federalne vlasti ipak neće sličiti matematici klinca iz dviju bh. škole pod istim krovom. Učiteljica je pitala tog klinca:
- Ako imaš deset jabuka, a meni daš pola, koliko će ti ostati?
- Ostat će mi devet i pol jabuka – sračuna klinac.•