Na Fakultetu strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru u srijedu je, u organizaciji Hrvatske akademije za znanost i umjetnost (HAZU) u BiH, održan okrugli stol na temu „Znanost i obrazovanje u funkciji razvoja društva“.
Akademik Zdenko Ostojić izjavio je kako su teme znanosti i obrazovanja uvijek aktualne.
- Cijeli život učimo i školujemo svoje kadrove za ono što treba. Kod nas je znanost otprilike na onoj razini kolika nam je i veličina države. Ipak su tu velik države vođe u znanosti, a jasno je da bi i Bih trebala malo više ulagati u znanost te više kontrolirati ta ulaganja u kojem smjeru idu – smatra akademik Ostojić.
Akademik Anto Mišković naglašava kako „BiH može puno više u pitanju znanosti i obrazovanja“, ali da im se treba dati zasluženo mjesto. Kako je kazao, ovaj okrugli stol i slični događaji služe za to da se podsjeti društvo na značaj znanstveno-istraživačkog rada i značaj obrazovanja.
- Mi u Akademiji obilježavamo Dan znanosti tako da se okupljamo, raspravljamo o tome čime se bavimo, gdje se nalazimo, koji su nam problemi i slično. Najveće probleme nam predstavlja situacija od neuređenog zakonodavstva za znanstveno-istraživački rad do toga što nije uređen način financiranja tog rada. To onda predstavlja poteškoće da se te zajedničke aktivnosti implementiraju u gospodarstvo i razvoj društva. Imamo strategije, ali se one rijetko provode – ističe akademik Mišković.
Na okruglom stolu će se izlagači osvrnuti na više tema, a akademik Franjo Ljubić održati će predavanje na temu „Umjetna inteligencija u razvitku društva i gospodarstva“.
- Umjetna inteligencija ima ogroman utjecaj već sada, a još veći će imati i u budućnosti. Ti strojevi će u budućnosti biti puno pametniji od jednog čovjeka. Nadalje, društvo se ne može razvijati bez gospodarstva, to su nedjeljivi elementi. Kod nas je problem što je cilj gospodarstva i njegovih revolucija je bio da se dosegne blagostanje društva. Međutim, dosadašnji gospodarski razvitak se pokazao potpuno suprotnim. Ukoliko se ne riješe problemi s onečišćenjem okoliša i ugrožavanja životne sredine, znanstvenici predviđaju da bi svijet mogao biti ugrožen opstanak života na Zemlji. Umjetna inteligencija može pomoći u rješavanju toga problema, ali ona nema moral i tu ta problematika ovisi od ljudi. Ako se ne budemo mijenjali onda sumnjam da će nam pomoći i umjetna inteligencija – zaključio je akademik Ljubić.