Agencija za statistiku BiH objavila je bilten "Bosna i Hercegovina u brojevima 2022" u kojoj je, između ostalog, navela podatke o sklapanju brakova.
Naime, tijekom 2021. godine je sklopljeno 17.385 brakova. Najviše djevojaka je stupilo u brak u dobi od 20 do 24 godine - njih 5.720, a 6.046 mladića se u istoj dobi oženilo, piše Klix.ba.
Kada je riječ o vjenčavanju u razdoblju od 14. do 19. godine života, na ovaj korak su se odlučile 1.094 djevojke i 127 mladića. Ostale podatke možete pogledati u ljestvici ispod.
Gotovo 20.000 brakova sklopljeno je 2017. godine, a najviše razvoda, tj. 3.091 zabilježeno je 2018. Razvod braka je postao učestala pojava u našoj zemlji, ništa drugačija u odnosu na druge europske zemlje i to osobito ako nije u sukobu i ako ne zahvaća mentalno zdravlje djece iz tog braka, kao i supružnika.
"Dobro bi bilo da imamo znatno više programa usmjerenih na prevenciju koji se bave obitelji kao osnovnom stanicom društva, da imamo više edukativnih sadržaja koji će biti dostupni na TV-u, a u kojima se govori o značaju adekvatnih komunikacijskih vještina, o poticanju sreće i dobrih međuljudskih odnosa, zadovoljstva životom, pa samim tim i poticanju kvalitete bračnih odnosa, bez da se nekoga uvjerava ili tjera da ostane u braku ako je nesretan, ili da se onaj drugi osjeća loše na bilo koji način što je izašao iz braka u kojem nije bio sretan", rekla je psihologinja Anela Hasangić za Klix.ba.
Na pitanje zašto neki brakovi traju kratko, a neki dugo, psihologinja Hasanagić kaže kako odgovor treba tražiti u uključenim stranama, dakle supružnicima.
Prema njezinim riječima brak nerijetko ne opstaje radi nezrelosti jednog od supružnika.