Veleposlanica SAD-a u BiH

Cormack: Upravljanje državom zahtijeva liderstvo i političku hrabrost

Maureen Cormack
16.05.2016.
u 11:15

Veleposlanica SAD-a u BiH Maureen Cormack izjavila je danas u Sarajevu da se BiH nalazi na raskrsnici s koje u jednom smjeru može skrenuti unazad u podjele i nacionalizam, ili u napredak u drugom smjeru.

Ona je na konferenciji "Izgledi za napredak“ istakla da je potreban odlučan pristup službenika da bi ekspeditivno riješili probleme koji su pred njima, i nastavili s ostalim potrebnim reformama.

Cormack je rekla da je problem o nepostizanju kompromisa u vezi s izborima u Mostaru, primjer kako bh. službenikane ispunjavaju svoje obaveze.

Istakla je da upravljanje državom zahtijeva liderstvo i političku hrabrost, a ne samo nastojanje da trajete duže od svojih političkih protivnika.

Veleposlanica Cormack je naglasila da u demokratskom društvu građani dijele odgovornost da osiguraju da službenici rade u njihovom interesu.

Suradnik Centra za transatlantske studije Saša Toperić ocijenio je da je BiH ove godine dokazala da može mnogo bolje i mnogo više, te da kad su reforme u pitanju nema vremena za gubljenje i za beskonačno usuglašavanje stavova.

Tranzicija u kojoj privatni sektor treba postati lokomotiva razvoja privrede neće biti nimalo jednostavna, i zahtijevat će otvaranje novih tržišta i podršku svih nivoa vlasti.

Toperić tvrdi da će javni sektor morati proći kroz rekonstruiranje, što će dovesti do otkaza i odlazaka u prijevremenu mirovinu za mnoge radnike.

Premijer KS-a Elmedin Konaković kazao je da županije možda nose i najveći teret reformi, između ostalog i zbog činjenice da su dvije trećine zaposlenih u javnoj upravi na nivou županija.

Naveo je da je Županija Sarajevo odlučno krenuo u reformske procese, te da ima dobru suradnju s Vladom FBiH i već je napravio određene korake.

Konaković je rekao da je KS dobio javne pohvale za borbu protiv korupcije, što  smatra primarnim zadatkom kantonalne vlade.

Konferenciju je organizirala Američko-bosanska fondacija i Centar za transatlantske odnose - SAIS radi pružanja podrške započetim reformskim procesima u BiH.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije