U okviru manifestacije “Dani sjećanja 2016.”, u Odžaku je održan okrugli stol o temi “Sjećanje na Domovinski rat”.
Sudionici su bili Željko Raguž, ravnatelj Dokumentacijskog centra HVO-a, filmski djelatnik Jakov Sedlar, profesor povijesti Mario Pejić, ministar u Vladi Posavske županije, i Tomislav Božić, ratni zapovjednik 102. brigade HVO-a. Promotor teme bio je Luka Jurić. Po završetku okruglog stola održana je projekcija filma “Jasenovac - istina” autora Jakova Sedlara.
Istina i povijest
O aktualnom trenutku braniteljske i stradalničke populacije u općini Odžak više je govorio Tomislav Božić koji je progovorio odsječno i vojnički o istinama Domovinskoga rata, zamjerajući što se sve do danas cijela zajednica nije jasno i glasno odredila i kazala tko je zapravo kriv za rat, tko je prvi započeo, tko je agresor, tko je na koga pucao, a tko se branio.
- Ostavili smo sudovima da nam pišu povijest, a vidimo kakva je, po njima, naša povijest jer nam zatvaraju zapovjednike. Pa, jesmo li onda svi mi koji smo bili u HVO-u krivci ili smo branili svoje domove i obitelji. Zašto se ne ispitaju sudionici Domovinskoga rata i njihovi iskazi ostanu kao istina i povijest zapisana s tragom dokumenta. U suprotnom, ako budemo šutjeli, istina će biti onakva kakvom je pišu oni koji su nas napadali, kazao je Božić i posebno apelirao:
“Okrenite se istraživanju i ispitivanju svakog sudionika Domovinskoga rata dok smo još živi. Svatko sa svoje pozicije neka doprinese da se istina o Domovinskome ratu u cijelosti sazna, naglasio je zapovjednik Božić.
Ravnatelj HDC-a u BiH Željko Raguž predložio je prikupljanje dokumenata, svjedočenja sudionika tog vremena i organiziranje znanstvenih istraživanja kako bi napravili zbornik radova koji će na znanstven način objasniti sve događaje i dati pravu istinu o Domovinskom ratu.
- Tema Domovinskog rata zloupotrebljava se u političkom životu BiH, a to nije dobro za budućnost suradnje među narodima u BiH, ni za izgradnju mira i povjerenja među narodima u Bosni i Hercegovini. Ratna događanja u Bosanskoj Posavini su, uz ona u Vukovaru, jedna od kontroverznih tema u hrvatskoj političkoj javnosti u RH i BiH. Propagandom protivničkih strana i tezom o izdaji nastojalo se kontaminirati prostor Bosanske Posavine, kazao je Željko Raguž i naglasio: “Srpska strana je u ratu u Bosanskoj Posavini bila četiri puta jača u tehnici i šest puta u ljudstvu te je pad Posavine na određenim dijelovima bio je posljedica nadmoći srpske strane. Ali, i uz to, inicirana je teza o izdaji koja se lako prihvaća zato što ona ne poziva na odgovornost i istraživanje, nego nudi pojednostavljenu istinu, koja je u stvari zlouporaba, tvrdi Raguž.
Domovinski rat u medijima
Redatelj Jakov Sedlar iznio je stajališta o skromnoj prisutnosti tema iz Domovinskog rata u medijima, kako u RH tako i u BiH.
“Još nismo shvatili koliko su mediji važni, a u razgovorima s kolegama iz svijeta došao sam do podataka kako na engleskom jeziku o Domovinskom ratu nemamo gotovo ništa. To je naša sramota”, kazao je Sedlar.
Profesor Mario Pejić je potkrijepio tezu da je Domovinski rat u nastavi osnovnih škola zastupljen samo jednom lekcijom na 2 i pol stranice, te izrazio potrebu obogaćivanja nastavnih programa temama iz Domovinskog rata, naravno, uz suradnju s udrugama.•