Nesvakidašnji događaj

Dvije žene rodile u istom danu u automobilu Hitne pomoći na putu prema SKB-u Mostar

14.07.2017.
u 10:00

U razmaku od samo nekoliko sati dvije žene su rodile u automobilu Hitne medicinske pomoći (HMP) Širokog Brijega na putu za Mostar. - U utorak u poslijepodnevnim satima obratila nam se žena iz Širokog Brijega koja je izašla s posla jer su joj počeli trudovi. Naime, dobila je trudove malo prije termina, u 34. tjednu trudnoće, krenuli smo prema Mostaru, no žena je rodila na putu prema bolnici. Rodila je na Balinovcu, a na svijet je donijela malenoga dječaka - rekao je za Bljesak.info dr. Frano Musa, šef HMP Široki Brijeg.

Drugi poziv

Čim su se vratili natrag u Široki, dobili su poziv od supruga trudnice kojoj je pukao vodenjak. - Čim smo se vratili primili smo poziv muškarca koji nam je rekao kako je njegovoj ženi pukao vodenjak. Oni su iz Rakitna. Ženu smo preuzeli na Trnu te je i ona rodila u automobilu Hitne medicinske pomoći, i to u Knešpolju. Ta trudnica na svijet je donijela curicu - kazao nam je dr. Musa, dodajući kako su uz obje majke na porodu bili dežurni liječnik i tehničar. - Obje majke i bebe su dobro - poručio je.

Takvi događaji posljednji put zabilježeni su kada su nezapamćene snježne oborine doslovno paralizirale Hercegovinu.

Tada su rodilje u bolnicu prevožene bagerima jer je to bilo jedino prijevozno sredstvo koje je moglo svladati ogromne snježne nanose, koji su bili pokrili Hercegovinu, i dovesti žene kojima je nastupio porod do mostarske bolnice.

Rijetki slučajevi

Liječnici ističu kako se takvi slučajevi dogode možda jednom u godini, a hitna pomoć reagira što je brže moguće kako bi žene stigle prije poroda u bolnicu i imale maksimalnu liječničku njegu. Također, to je pokazatelj koliko je važno imati osposobljene medicinske djelatnike i opremu koja će osigurati da i u nesvakidašnjim uvjetima uspiju reagirati i učiniti sve kako bi se ljudski život spasio. Toga bi se trebali sjetiti svi oni koji već dulje vrijeme blokiraju zakonska rješenja kojima bi se otpisao dio dugovanja zdravstvenih ustanova ili pak oni koji donose odluke da bolnice i druge zdravstvene ustanove moraju plaćati kamate na dugovanja prema državi.

Normalna je želja svih građana da imaju zdravstvenu zaštitu na što višoj razini, samo je pitanje koliko se često sjetimo toga ili razmišljamo li o tome samo onda kada nam je medicinska pomoć potrebna.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije